Cts. Eyl 25th, 2021

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

İL İL YÖRESEL TATLAR FUARI AÇILDI

 

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ’nin düzenlediği Yöresel Tatlar Fuarı, büyükşehir belediye binası yanındaki çadırda törenle açıldı

 

40 firmanın katkısıyla düzenlenen fuara Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden 21’e yakın il katıldı. Yeni Belediye yanındaki fuar alanında düzenlenen fuarda pek çok yöresel gıda ürünü 17 Ekim 2015- 25 Ekim 2015 tarihleri arasında ziyaretçilerini bekliyor.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 

RAMAZAN AYINDA GIDA FUARININ AÇILDIĞI GÖRÜLMÜŞ MÜDÜR?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş Müdürü Sabri Akın, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık’ın ardından konuşan Vali Kamçı: “Yemek kültürü, aslında bir milletin kültür zenginliğinin ve yaşam biçiminin dışa yansımasıdır. Tarih boyunca Anadolu’yu yurt edinen milletlerden miras kalan kültürleri ve Orta Asya’dan getirdiğimiz öz kültürümüzü göz önüne aldığımızda, günümüz Türk Mutfağının zenginliğini takdir etmek çok da zor olmayacaktır.

fuar09

Özellikle Muharrem ayında aşure pişirip konu komşuya dağıtmak, Ramazan Ayında iftar sofraları kurup muhtaçları ağırlamak, özel günlerde mevlit okutup eşe dosta yemek ikram etmek gibi inancımızla birleştirdiğimiz mutfak kültürümüz, aziz milletimizin lezzeti nezakete dönüştürdüğünün en bariz göstergesidir.

fuar07

MUHARREM ORUCUNDA GIDA FUARI AÇILDI

????????????????????????????????????
 

Her ne kadar kebap, lokum, yoğurt, baklava gibi tatları dünya mutfağına kazandırmış olsak da, yöresel lezzetlerimizin tanıtımında ve markalaşmasında pek de yeterli olmadığımızı üzülerek belirtiyor ve ekonomide yer alan önemli bir ifadenin altını çiziyorum: “Yerel düşün, küresel davran” bu hususta üzerimize düşen en önemli görev tanıtım, pazarlama ve entegrasyon çalışmalarıyla yöresel tatlarımızı markalaştırmak ve küresel ekonomi içerisinde layık olduğu yere taşımaktır. Dünyanın çok az ülkesinde emsali görülen zengin mutfağımızı uluslararası platformda tanıtmak hepimiz için milli bir görevdir.

fuar05
Bu duygu ve düşüncelerle fuarımıza iştirak etmek için yurdun dört bir yanından ilimize gelen bütün misafirlerimize “hoş geldiniz, bereket getirdiniz” diyor, başta Malatya Büyükşehir Belediyesi olmak üzere fuarın açılmasında emeği bulunan herkese teşekkür ediyor, hepinize sevgilerimi sunuyorum.” dedi.

????????????????????????????????????
 

Az da olsa hediyelik eşya standlarına da fuarda yer verildiği görülmekte.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 

40 firmanın sponsorluğunda düzenlen fuara Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden 20’ye yakın ilin katıldığı fuarı gezen Vali Kamçı ve beraberindekiler, stantlarda kendilerine ikram edilen ürünlerin tadına baktılar. Vali Kamçı yanına gelen çocuklarla yakından ilgilenerek onlara oyuncak hediye etti.

 

fuar10

 

 

 

145

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir