Cts. Eki 16th, 2021

 

Yeşilyurt Güreş Sahası'nda gerçekleştirilen açılış töreni halk oyunları gösterisi ile başladı. Açılış konuşmasını gerçekleştiren Malatya Valisi Süleyman Kamçı, Malatya'nın bolluk ve bereket diyarı olduğunu belirterek "Cennet vatanımızın müstesna şehri Malatya, kayısının başkenti olmasının yanı sıra her köşesinde ayrı bir nimetin sembolleştiği bir bolluk ve bereket diyarıdır. Arapgir'in üzümü, Hekimhan'ın cevizi, Doğanşehir'in elması ne kadar meşhursa Yeşilyurt'un dalbastı kirazı da aynı derecede sınırlarımızın dışına ulaşan haklı bir üne sahiptir." ifadelerini kullandı.

 

Malatya Milletvekili Mustafa Şahin ise festivallerin insanların hayatlarında farklı bir yere sahip olduğunu ifade etti. Milletvekili Mustafa Şahin, Malatya'da kaliteli kirazların yetiştirildiğini belirterek kayısının yanında kirazın da yüksek bölgelerde değerlendirilmesi gerektiğini dile getirdi.

 

Yeşilyurt Kaymakamı Nesim Babahanoğlu da Yeşilyurt Kültür, Kiraz ve Spor Festivali'nin 21 yıl önce bir meslektaşının girişimiyle başladığını ve "Bu doğrultuda festivalin geleneksel olarak günümüze taşınmasında büyük katkı sağlayan Yeşilyurt Eski Belediye Başkanı'mız Mehmet Kavuk ve Yeşilyurtlular Dernek Başkanı Mehmet Zeki Akıncı'ya teşekkürü bir borç bilirim." ifadelerini kullandı.

Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, festivalin 21'incisini düzenlemenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi. Diğer şehir ve ilçelere örnek olması gereken bir festival düzenlediklerini belirten Polat, büyük bir toplulukla festivalin açılışını gerçekleştirmenin gurur ve mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

 

Yeşilyurtlular Dernek Başkanı İşadamı Mehmet Zeki Akıncı ise yaptığı açılış konuşmasında geçmişten günümüze festivale katkı sağlayan yönetim kurulu üyelerine teşekkürlerini belirterek bu anlamlı geleneğin 21 yıldır devam etmesinden yaşadığı memnuniyeti ifade etti.

 

Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkçi de festivalle alakalı olumlu düşüncelerini belirterek Yeşilyurtlu olmanın ayrıcalığını yaşadığını dile getirdi.

 

Önceki yıllara nazaran Yeşilyurtlu pek çok işadamının katılmadığı festivale Malatya Valisi Süleyman Kamçı, Malatya Milletvekilleri Mustafa Şahin ve Bülent Tüfenkçi, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Doğanşehir Belediye Başkanı Vahap Küçük, Yeşilyurt Kaymakamı Nesim Babahanoğlu, Yeşilyurt Vakıf Başkanı Sevgi Şahin, İnönü Üniversite'si Rektörü Cemil Çelik, Yeşilyurtlular Dernek Başkanı Mehmet Zeki Akıncı ve yönetim kurulu üyeleri, işadamı Adil Nalbant, Meral Nalbant, Mehmet Kıvrak, THM Sanatçısı Alev Özdemir, Yönetmen Hakan Yağız Bozdemir, STK temsilcileri, Yeşilyurt Belediyesi teşkilatı ve çok sayıda işadamı katıldı.

 

İki gün Süren festivalde özel kahvaltı programları, İşadamı Adil Nalbant'ın güreş ağalığını üstlendiği güreş müsabakası, toplu nikâh ve sünnet merasimi, kiraz yarışması, atlı cirit gösterisi, ok gösterisi, bisikletli fener alayı, tekvando gösterisi, Mustafa Ceceli konseri ve Yeşilyurt türkü gecesi ile sona erdi.

 

İlahili tekvando gösterisi şaşırttı

 

Festival kapsamında düzenlenen tekvando gösterisi ilahi eşliğinde gerçekleşti. Farklı spor alanlarında adını ulusal platforma taşımayı başaran Malatya, İlahili tekvando Gösterisi ile sporseverleri şaşırttı.

 

Olumsuz tepkiler alan ve Katılımcıların dikkatinden kaçmayan gösteride kullanılan ilahi ezginin sporla birleştirilmesi spor dallarında İslami ölçüyü de tartışma gündemine taşıdı.

 

Spor vakıfları, dernekleri ve kuruluşlarıyla birlikte, tekvando kulüplerinin bu konu ile ilgili düşünceleri ise merak konusu oldu.

 

Çalık ve Çakır festivale katılmadı

 

Malatya Milletvekili ve Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı, Yeşilyurtluların gelini olarak bilinen Öznur Çalık 21.si düzenlenen festivale katılmayarak dikkat çekti. İlk kez festivale katılmayan Çalık akıllara "Bir problem mi var?"  sorusunu getirdi. Festivale dair bir telgraf veya faks göndermeyen (ya da unutulan) Malatya Milletvekili Öznur Çalık, festival kulislerinde konuşulan isimler arasında yer aldı.

 

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise yoğun programından dolayı katılamadığını belirten bir telgraf gönderdi.

Yeşilyurt Eski Belediye Başkanı ve İşadamı Mehmet Kavuk, İstanbul başta olmak üzere çeşitli şehirlerden festival için gelen Yeşilyurtlu iş adamları, aileleri ve Malatya protokolüne her yıl düzenlediği kahvaltı geleneğini bu yılda devam ettirerek adından söz ettirmeyi başardı.

 

Düzenlenen 15 festivalde fiili olarak yer alan ve festivalin hayata geçmesini sağlayan Mehmet Kavuk geleneği bozulmadı.

106

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir