Sal. Eyl 28th, 2021

 

Sultan KILIÇ-Malatya

 

Malatya Kayısı Araştırma İstasyonu Müdürlüğü’nde cevizi yeşil kabuğundan ayıran makinenin tanıtımı yapıldı.

Malatya  Kayısı Araştırma İstasyonu Müdürlüğü’nde tanıtımı yapılan, cevizi yeşil kabuğundan ayıran makinenin üreticilere kolaylık sağladığı bildirildi.

Cevizi, yeşil kabuğundan ayırmanın oldukça güç olduğu, üreticinin zamanını ve emeğini fazlaca harcadığı cevizin yeşil kabuklarından ayrılması, tanıtımı yapılan makineyle zahmetsiz, kısa sürede yapılacağı açıklandı.

Elektrikle çalışan, çamaşır makinesini andıran, içerisine aktarılan yeşil kabuklu cevizleri, püskürtme sistemli su eşliğinde, kazan bölümünün dibindeki fırçalara çarparak yeşil kabukları bir yana, kırmaya hazır hale gelen cevizleri başka yana boşaltan makine, uygulamalı olarak basına tanıtıldı.

Kayısı Araştırma İstasyonu Müdürü Abdullah Erdoğan, “Cevizde hasat sonrası işlemlerin kolaylaştırılması için cevizin yeşil kabuğundan ayrılması amacıyla üretilen makinenin tanıtımını yapıyoruz. 90 kilo ile 150 kilo arasında cevizi kıran makineler 3 bin ile 4 bin 500 TL arasında satılıyor. Bu makine, ceviz üreticisine zamandan ve emekten tasarruf yaptıracak; üreticinin işini kolaylaştıracaktır.” dedi.

sultankilic44@hotmail.com

 

 

194

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir