Cts. Eki 24th, 2020

Malatya’nınn kadim kültürü, tarihi ve doğal güzellikleri ile gastronomideki zenginliğinin en iyi şekilde değerlendirilerek yurt içi ve yurt dışında tanıtımı amacıyla başta Malatya Valiliği olmak üzere Malatya Büyükşehir Belediyesi, merkez ilçe ve diğer ilçe belediyeleri, İnönü Üniversitesi, Fırat Kalkınma Ajansı, kamu kurum ve kuruluşları, STK’lar, özel sektör ve şehrin tüm dinamikleriyle ortak çalışmalar sergilenmektedir.

 

Bu çalışmalar neticesinde tanıtımda iki önemli unsur öne çıkarılarak ilimizi yurt içi ve yurt dışında tanıtma faaliyetleri düzenlenecektir.

 

 

Bu düşünceler çerçevesinde Malatya’nn kadim tarihinde önemli yeri bulunan Arslantepe ören yeri ve yöresel yemek kültürü, tanıtımdaki en önemli iki ana başlık olarak yer alacaktır.

 

Başlatılan bu tanıtım faaliyetleri çerçevesinde ülkenin en önemli aylık coğrafya, turizm, keşif dergilerinden Atlas dergisinin 25. yıl 2018 Nisan ayı özel sayısında “Yedi Kültür Yedi Medeniyet Malatya” başlığıyla 2 sayfalık tanıtım makalesine yer verilmiştir.

 

Özel sayısı olması nedeniyle 30 000 tirajlı olarak basılan dergide Arslantepe ve Malatya’nın köftelerden ve fırın yemeklerinden oluşan yemek kültürüne yer verildi.

70

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir