Cum. Eki 15th, 2021

 

Projesi Türkiye'nin her yerinden büyük destek görüyor

 

Malnütrisyon (Yetersiz Beslenme)  koşusu Denizli'de yapıldı

 

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) ülke çapında projelendirdiği ve Abbott Nütrisyon'un koşulsuz desteklediği ''Yaşam için Kalori, Sağlık için Koşu'' pazar günü Denizli'de yapıldı. Kalabalık bir topluluğun katıldığı koşuya Türkiye'nin her ilinden büyük destek vardı.

 

 

Denizli Valiliği ve Denizli Emniyet Müdürlüğü'nün katkılarıyla gerçekleştirilen koşuya; üniversiteler, STK'lar ve Denizli halkı yoğun ilgi gösterdi. Delikliçınar meydanından başlayan ve Çamlık Mesirelik alanda son bulan koşuda yakılan kaloriler hesaplanarak ''Yaşam için Kalori, Sağlık için Koşu'' projesine bağışlandı. 

 

Hedef 10 milyon kalori toplayarak 25 bin çocuğa ulaşmak

 

Aktivitelerde yakılan kaloriler ülke çapında yapılacak aktiviteler ile malnütrisyon sorunun fark edilmesi ve önlenmesinde sembolik bir öneme sahip. Koşular ile 10 milyon kalori toplanması hedeflenmektedir. 

 

Malnütrisyon; bireylerin hastalıklara yakalanma risklerini arttırarak, tedavilere yanıt alınmasını geciktirmektedir. Sağlık giderlerinde büyük kayıplara neden olmaktadır. Özellikle çocuklar ve yaşlılar risk grupları arasında ön plana çıkmakta. Malnütrisyonlu çocuklara yapılan sağlık harcamaları malnütrisyonlu olmayanlara göre 2,5 kat daha fazladır. Malnütrisyona karşı verilecek başarılı bir mücadele sağlıklı nesiller yetişmesine neden olacak ve sağlık bütçesi büyük katkılar sağlayacaktır. 

 

 

Ülke çapında yürütülen ''Yaşam için Kalori, Sağlık için Koşu'' projesi Nisan 2015 tarihinde  malnütrisyon görülme yüzdesi yüksek olan şehirlerden biri olan Şanlıurfa’da düzenlenecek koşu etkinliğiyle son bulacaktır. 

 

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yürütülen ve Abbott Nütrisyon'un koşulsuz destekleriyle hataya geçirilen ''Yaşam için kalori, sağlık için koşu'' projesi ülkemizde 7'den 77'ye her bireyin yeterli besine ulaşıp sağlıklı bir hayat sürmesini hedeflemektedir.

112

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir