Çar. Eyl 22nd, 2021

Özel çiftliklere özel sokak aydınlatma direkleri dikilmişti, bu direklerdeki aydınlatma ampülleri de yıllardır vatandaşın ortak bütçesinden ödeniyordu. Kişiye özel çiftliklere tahsis edilen sokak aydınlatma ampüllerinin enerji giderleri, Malatya’da yaşayan herkesin elektrik faturasına paylaştırılıyordu. Yeni de değil, yıllardır vatandaşın kesesinden hovardaca harcanıyordu, savaşlara neden olan bu  enerji.

Geçtiğimiz günlerde bu sorunu dile getirmiş, kamuoyu ile de paylaşmıştık. Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş. yetkilileri, bu konuda bizi bilgilendirerek bu özel armatürlerin süratle söküleceği sözünü vermişlerdi. Kişiye özel direklerin özel ampüllerinin sökülüp sökülmediğini öğrenmek amacıyla FEDAŞ AKSA binasındaki yetkilileri ziyaret ettik.

 Kurum yöneticilerinden Vahap Önen, Malatya’nın merkezindeki, sizin söyleyişinizle kişiye özel tahsis edilmiş olan sokak aydınlatma armatürlerinin denetimini tamamladık. Pek çoğunu iptal ettik. Az bir bölümü de kişilerin talebi doğrultusunda kendi sayaçlarına bağlandı. İl merkezindeki temizlik çalışmamızı tamamladık.

 İlçe, belde ve köylerdeki çalışmalarımız hızla devam ediyor. Bu çalışmamız, 2012 Nisan ayında tamamlanmış olacak. Kimse, vatandaşın kesesinden özel sokak aydınlatma armatürüyle evini özel olarak aydınlatamayacak, dedi.

FEDAŞ İl Müdürü Cemal Erkoç da sıkça yapılan elektrik kesintilerine açıklık getirdi. Cemal Erkoç: “Vatandaşın önümüzdeki yıllarda daha sağlıklı, kesintisiz enerji kullanabilmesi için aşamalı olarak bakım ve onarım çalışmaları yapıyoruz. Bu sırada yapılacak olan elektrik kesintisini de basın aracılığıyla kamuoyuna duyuruyoruz.

Kısa süreli kesintilerse bizden kaynaklanmıyor. TEDAŞ, elektrik akımını paylaştırırken devre, bir süre açık kalıyor. Malatya’nın biri Orduzu’da öteki de Organize Sanayi bölgesinde olmak üzere iki büyük, ana trafosu var. İşte bu sırada birine akım verilmediğinde hemen öteki trafomuz devreye giriyor. Bu arada da kısa süreli, birkaç dakikalık elektrik kesintisi meydana geliyor.”diyor.

Bunun üzerine son bir soru daha yöneltiyorum. İnternette bir elektrik faturası dolaşıyor. Faturanın üzerinde de hemen dilekçeyle başvurun, TRT payı, kayıp kaçak gideri, sayaç okuma bedeli gibi birkaç kalemlik gideri, geçmişe yönelik faiziyle toptan alın, deniyor. Bunun mümkün olup olmadığını soruyoruz.

Cemal Erkoç:“Böyle bir şey yok. Bir kişi, bu konuda yargıya başvurarak davayı kazandı haberini biz de okuduk. Dilekçe vererek geçmişe yönelik ödemelerinizi, faiziyle toptan alacaksınız haberi doğru değil.

Faturalardaki bu kalemler, yıllardır var. Açılım gereği, şeffaf olalım diyerek bu kalemleri faturada açıkça sergilediklerinden insanların dikkatini çektiler. İtirazlar başladı. Bunun üzerine yeniden kapattılar. Zaten bu düzenlemeleri, elektrik dağıtım şirketleri değil, EPDK yapar.

Kayıp kaçak ifadesi de yanlış anlaşılıyor. Faturalara yansıyan kayıp kaçak, enerji ileten hatlarda oluşan, engel olunamayan kaçaklardır. Avrupa’da bu pay % 7- 8 oranı normal sayılır. Türkiye’deki elektrik hatlarındaki kayıp- kaçak ise % 9- 9,5’tur. Avrupa’yla kıyaslandığında çok değil.

Akaryakıtın birim fiyatını da açıkça yazsalar şaşarsınız. Gerçek maliyeti ile içindeki vergilerin hangi boyutlarda olduğunu görürsünüz.”şeklinde sorularımızı yanıtladılar.

 

Sultan KILIÇ                  sultankilic44@hotmail.com

  

173

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir