Paz. Eki 24th, 2021

Malatya’da Berkin Elvan Eylemi

Üzülme anne, çocukların burada

 

Sultan KILIÇ

 

Gezi Parkı olaylarında polisin attığı gaz fişeğinin kafatasını çatlatması sonucunda 269 gün yoğun bakımda direnen, 45 kilodan 16 kiloya düşen, 14 yaşındayken yoğun bakımda tedavi altına alındıktan sonra 15 yaşındayken sonra hayata veda eden Berkin Elvan için Malatya’da eylem düzenlendi.

Malatya’da sivil toplum kuruluşları ve bazı partilerin destek verdiği Malatya Emek ve Demokrasi Platformunun düzenlediği eylemde Kız Meslek Lisesi’nin önünde toplanan grup, daha sonra yolu tek şerit kapatarak Soykan Parkı’na kadar yürüdü. Oldukça kalabalık olduğu gözlenen grup, ellerinde pankartlar, dillerinde sloganlar, ıslık ve alkışlarla İnönü Caddesi boyunca yürüdü. Sık sık slogan atan grup, Berkin’in katillerinin bulunmasını isterken polise de gönderme yaptı. İşte o sloganlardan bazıları:

Üzülme anne, çocukların burada

Berkin Elvan ölümsüzdür

Berkin Elvan, on beşinde bir fidan

Polis; simit sat, onurunla yaşa

Hükumet istifa

Malatya uyuma, Berkin’ine sahip çık

Gün gelecek, devran dönecek, katiller halka hesap verecek

Hırsız var, katil var

Berkin’in alamadığı ekmeği, Bilal’e yedirmeyeceğiz

Hırsız Erdoğan, Katil Erdoğan

Bu daha başlangıç, mücadeleye devam

Susma sustukça sıra sana gelecek

İsyan, devrim, özgürlük

Direne direne kazanacağız

Şehit namırın

Berkin’in katili, AKP’nin polisi

Üzülme anne, çocukların burada

 

Soykan Parkında devrim şehitleri için saygı duruşunun ardından Gezi eylemleri sırasında öldürülen gençlerin, Ethem Sarısülük, Mehmet Ayvalıtaş, Medeni Yıldırım, Ahmet Atakan, Hasan Ferit Gedik, Abdullah Cömert, Ali İsmail Korkmaz, Berkin Elvan adları okundukça, grup “burada” diye seslendi. Basın açıklaması ile Berkin Elvan’ın öldürülmesi protesto edildi.

 Eylem esnasında karşıt görüşlü bir grup, gösteri yapan gruba ‘Polise uzanan eller kırılsın’ diyerek tepki gösterdi. Polis, grubu olay yerinden uzaklaştırırken eylemdeki grubu da demokratik kitle örgütlerinin yetkilileri, kışkırtmalara gelmeyin diyerek yatıştırdı.

Eylemden sonra tekrar Kız Meslek Lisesi’ne kadar yürüyüş yapan grup daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı. Kalabalık bir grup ise Milli Egemenlik Caddesinden Paşaköşkü Mahallesi güzergâhına kadar yürüdü. Paşaköşkü Mahallesi girişinde tekrar cumartesi günü eylemde buluşmak üzere sözleşildikten sonra eylem sona erdi. Eylem nedeniyle Malatya Emniyet Müdürlüğü tarafından yoğun güvenlik önlemleri alındığı görüldü.

sultankilic44@hotmail.com

145

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir