Çar. Eyl 22nd, 2021

 

Sultan KILIÇ

Kenan Evren'in kızı: “70 milyonun 60 milyonu babamı takdir ediyor (ederdi)!” diyor.

Haklı valla; netekim paşanın o yıllardaki gücü olsaydı bu yalaka halk, ağlaya zırlaya kuyruğa girerdi tabutuna dokunmak için.

Hani bu işkenceci paşa, üstelik buna faşist demek bile yasaktı, yüzde doksanın üzerinde oyla kendini cumhurbaşkanı seçtirmişti(!) Postal tüfek gölgesinde, şeffaf zarflarla oy kullanılmıştı. Seçim mahali bir köyse, buradan çıkacak oylar da ‘hayır’ise, o köyün yakılacağı kesindi.

Ama ya koca şehirdekilere ne oluyordu? Kent ve ilçe meydanlarına öğrenciler, memurlar emir eri gibi saatler öncesinden dizilerek ellerinde bayraklarla netekim paşanın gelişi kutlanıyordu. Malatya Hükümet konağı (Valilik binası)’nın ikinci kat penceresine netekim paşa çıksın da halka hitap etsin diye sonradan balkon bile yapılmıştı. Üç yıl önceki onarım sırasında kaldırılabildi, paşanın sonradan çıkma balkonu.

İşkenceci paşayı, elleri kabarıncaya kadar alkışlayanlar nerede? Elini öpmek için sıraya girenler, buharlaştı mı? Milliyet gazetesinin Başyazarı Burhan Felek geldi aklıma. Felek, bu netekim paşanın babası yaşındaydı o zaman. Sahnede iki kat oldu ve bu işkenceci paşanın elini öperek alnına koydu Burhan Felek. Ey korku ve çıkarlar, sen çoğunluğa neler yaptırıyorsun? Bu darbeci halk düşmanlarına karşı çıkabilen bir avuç aydın, mahkemelere verilerek yıldırılıyordu. Diğer onurlu insanlar da işkencelerde öldürülüyor, işten atılarak açlıkla baş başa bırakılıyor, yurt dışına kaçmak zorunda bırakılıyor, sürüm sürüm süründürülüyordu. Ama çoğunluk, alkışçıydı, her dönem güçlünün adamıydı.

12 EYLÜL’Ü YARGILAMA YEMİ

O başbakanlar, bakanlar, müsteşarlar, valiler, kaymakamlar, emniyet müdürleri, istihbaratçılar, Anayasa Mahkemesi üyeleri, yüksek yargıçlar, köşe yazarları, televizyoncular, gazeteciler, iş adamları… O zaman faşist darbecileri alkışlayanlar neredeler?

Kenan Evren denen baş işkenceciyi tekleştirerek on binlerce asker sivil bürokratın 12 Eylül’deki insanlık dışı işkencelerini, vahşete varan suçlarını perdeleyip algılarımızı iyi yönettiler… 12 Eylül’ü yargılayacağız yemi ile de ‘yetmez ama evetçileri’ avlayarak iktidara geldiler.

Kenan Evren’in on binlerce suç ortağı gayet temiz (!), namuslu(!), iyi insan(!) olarak aramızda yaşıyor… Bütün o insanlık dışı, vahşete varan suçları Evren, sahaya inip tek başına mı işledi? Bu iğrençlikleri yapmaya dünden hazır, dünden razı, gönüllü on binlerce asker, polis ve sivil vardı! Şimdi de dayakçı polislere yardım ederek gençleri sopalarla, palalarla öldüren siviller yok mu?

Hatta netekim paşanın bir paşası, gözaltındakilere copla tecavüzler sorulduğunda 'ne gerek var copa elimizde taş gibi delikanlılar var 'diyerek ne kadar kaliteli (!) biri olduğunu ifade etmişti.  Ve 12 Eylül sonrası kurulan ilk siyasi partilerden birinin de başkanlığını yapmıştı… Bu muameleyi reva gördüğü, sadece siyasi rakipleri sayılacak sıradan yurttaşlarıydı bu cumhuriyetin.

Kenan Evren’in kızı haklı valla; hiç saklanmayın, gidin paşanızı omuzlayın. Yine çıkar peşindesiniz, oy avcılığınıza gölge düşer diye paşanızı ortada bıraktınız. Yalakasınız dediğimde de bana niye çemkiriyorsunuz?

sultankilic44@hotmail.com

 

116

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir