Pts. Eyl 27th, 2021

 

YAYLA4

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Arapgir-Sivas sınırındaki Sarıçiçek Yaylası’na giderek yaylacıların sorunlarını dinledi. Üretimin kutsal olduğunu belirten Ağbaba, “Devlet işverenler işçi çalıştırsın diye yol yapıyor, elektrik çekiyor, teşvik veriyor. Yaylalarda da insanlar üretim yapıyor ama devlet yaylacılara hiçbir yardım yapmıyor.” dedi.

 

 

Sarıçiçek Yaylası’nda hayvancılık yapan, peynir, yağ gibi ürünler üreten yaylacılar Ağbaba’ya yaşadıkları sıkıntıları aktardılar. Elektik, yol ve su sıkıntısı yaşadıklarını belirten yaylacılar, Devletin yaylaları ve yaylacılıkla uğraşanları görmezden geldiğini belirttiler. CHP Arapgir İlçe Başkanı Hüseyin Akşahin ise: “Yaylalarda göçebe hayat yaşanıyor. Sorunlarını zaman zaman dile getiriyoruz. Yaylaların içme suyu, yol, enerji sorunu var. Sayın milletvekilimize durumu anlattık. O da ilgili yerlere sorunu ileterek çözümü için çaba göstereceğini belirtti. Kendisine teşekkür ediyoruz.” dedi.

YAYLA-1

 

İMKÂNSIZLIKLAR İÇERİSİNDE ÜRETİM

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba yaptığı konuşmada: “Devlet işverenler işçi çalıştırsın diye yol yapıyor, elektrik çekiyor, teşvik veriyor. Yaylalarda da insanlar üretim yapıyor ama devlet elektrik bile vermiyor. İçme suyu yok. Bunu anlamak mümkün değil. Üretmek kutsaldır. Ürettiklerinizin para etmesini sağlarsak üretim daha da artar. İmkânsızlıklar içinde üretim yaptığınız için sizlere teşekkür ediyorum. Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da yaylacılığın sorunlarını gündeme getirmeye devam edeceğim.” şeklinde konuştu.

 

YAYLA3

DEVLET, ÜRETİMİ TEŞVİK ETMELİ

 

“Yayladaki insanlar çok önemli iş yapıyorlar. Zor şartlara rağmen Malatya’ya ve kendi bütçelerine katkı sağlıyorlar. Hem de devlete yük olmuyorlar.” Diyen Ağbaba, İstihdam açısından her çadır 5-10 kişiye ekmek veriyor. Yaylaları geziyorum. Aslında birer çeşme yapılsa, yollara 2 greyder vurulsa sorun çözülür. Devlet en azından bu kadarlık bir katkı sağlasın. Yaylalarda, hayvansal üretim yapılıyor. Çok fazla çadır gezdik. Sorunlar ortak ve çözümü çok da zor değil. Devletin yaylalardaki üretimi teşvik etmesi ve sorunların çözümü için çalışması lazım.” ifadelerini kullandı.

164

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir