Sal. Eyl 21st, 2021

 

 

 

Vali Kamçı Malatya, Elazığ, Bingöl ve Tunceli illerinden 120 görevlinin katıldığı deprem sonrası sağlık ve kurtarma tatbikatını izledi.

 

 Doğanşehir ilçesi Savaklı Mahallesi Sürgü Barajı yanında yer alan DSİ Kamp alanında gerçekleştirilen, Ulusal Medikal Arama Kurtarma Ekibi (UMKE), İnönü Üniversitesi Arama Kurtarma Ekibi (İNASOR), Afet Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekiplerinin katıldığı tatbikatı değerlendiren Vali Kamçı şunları belirtti:

 

“Tarih boyunca insanlığın en büyük problemlerinden biri tabii afetler olmuştur. Deprem, sel, heyelan, yangın gibi afetler, hayatın bir parçası olarak hep yanı başımızda durmuş ve korkunç yüzlerini hiç beklenmedik zamanlarda bizlere göstermiştir. 1999 içerisinde yaşanılan 17 Ağustos Gölcük, 12 Kasım Düzce depremleri hepimizin hafızalarında tazeliğini korumaktadır. Yakın dönemde Uzakdoğu’yu yıkan tsunamiler, Amerika kıtasını tehdit eden kasırgalar, tabii felaketlerin kaçınılmaz olduğunu ve dünyanın neresinde olursak olalım bu felaketlerle birlikte yaşamak zorunda olduğumuzu göstermektedir.

 

 Bu afetleri ortadan kaldırmamız mümkün değildir! Yapmamız gereken şey, bu afetlerden en az zararla kurtulmanın yollarını bilmek ve olası riskleri asgariye indirmek için azami tedbir almaktır. Yaşam alanlarımızda alacağımız basit tedbirler belki de bir felaket anında hayatımızı kurtaracak kadar önem kazanacaktır. Afetler konusunda eğitimli ve bilgili olmak hem kendi hayatımızı hem de sevdiklerimizin hayatını kurtarmamıza vesile olacaktır.

 

 İşte bu hayati öneme sahip çalışmalarda kısa adı UMKE olan Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi’nin her türlü şart altında yanımızda olacağını unutmamak lazımdır. Fedakâr, cefakâr, merhametli, donanımlı ve cesur insanlardan oluşan UMKE’nin ne kadar elzem olduğunu bu tatbikat sayesinde bir kez daha yakinen müşahede etmiş olacağız.

 

 Bu duygu ve düşüncelerle; Malatya İl Sağlık Müdürlüğü’ne ve etkinliğe vermiş oldukları destekten dolayı Doğanşehir kaymakamımıza ve Doğanşehir belediye başkanımıza teşekkür ediyor, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi’ne bu kutsal görevlerinde üstün başarılar diliyor, Yüce Allah’tan ülkemizi, milletimizi ve bütün insanlığı afetlerden muhafaza etmesini niyaz ediyor, hepinize sevgilerimi sunuyorum.” dedi.

160

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir