Sal. Nis 13th, 2021

 

 

Sultan KILIÇ   

 

Başka etkinliklerin uzantısı değil; başlı başına Türk Halk Müziği Sempozyumu Anadolu’da ilk kez Malatya’da düzenlendi

 

Malatya Valiliği tarafından organize edilen "Uluslararası Malatya Türk Halk Müziği Sempozyumu" başladı. 
 
Malatya Valiliği tarafından organize edilen "Uluslararası Malatya Türk Halk Müziği Sempozyumu"nun açılışı Malatya Kongre ve Kültür Merkezi Kemal Sunal Salonu'nda başladı.

 

Açılış törenine Vali Ulvi Saran, Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürü Bahaettin Kabahasanoğlu ile davetliler katıldı. Sempozyumun açılışı sözleri Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürü Bahaettin Kabahasanoğlu'na ait olan 'Selam Türkiye' adlı klibinin gösterimiyle yapıldı. Kabahasanoğlu, sinema sanatçısı Kemal Sunal'ın 67. yaş günü olduğunu söyleyerek, Vali Ulvi Saran tarafından Kültür Merkezi'ndeki büyük salona Kemal Sunal, diğer salona da yine Malatyalı sanatçı olan Fahri Kayahan isminin verildiğini açıkladı. 
 
Kabahasanoğlu: "Türkü denilince ülkemizde ilk akla gelen illerden biri olan Malatya'da açılışını yaptığımız sempozyumun kültürümüze çok önemli katkı sağlayacağına inanıyorum. Değerli akademisyenlerin ve Türkü dostlarının sunacağı bilgilerin de sempozyumun hemen ardından kaynak kitap olarak Malatya Kitaplığı'nda yerini alacağını buradan müjdelemek istiyorum." dedi. 
 
Sempozyumun koordinatörü Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Eski Genel Müdürü Bayram Bilge Tokel, Malatya'nın önemli bir türkü şehri olduğunu söyleyerek, il bazında ilk kez bağımsız bir Türkü Sempozyumu'nun gerçekleştirilmekte olduğunu ifade etti.
 
 Vali Ulvi Saran ise:"Türkiye'de şehirlerde mekânlarda, lokantalarda, hastanelerde, apartman sitelerinin isimlerini tamamen yabancılaştığı, buralarda Türkçenin neredeyse hiç kullanılmadığı bir sosyal hayata tanık oluyoruz. Biz bizler için Türkiye'de ne yazık ki, ciddi bir kültür erozyonuna uğradığımızı, kültürümüzün temel değerlerini kaybedildiği anlamına geliyor.

 

Türkü yine böylesine dış etkilerin, milli değerlerimizin de, kültürümüzü besleyen kaynakların kaybolduğu alanlardan bir tanesi. Bir pop müzik etkinliği yapılmış olunsaydı. Belki bu salon izleyicileri almayacaktı, 10 binlerce ifade edilecek bir topluluk etkinliğe katılacaktı. Ancakgenel olarak bilimsel etkinlik ve toplantıların kaderi budur. Az sayıda insanın katılımı ile gerçekleşir." dedi. 
 
Sempozyumun açılışının ardından oturum başkanlığını Vali Ulvi Saran'ın yaptığı 'Türk Halk Müziğimizin Dünü, Bugünü ve Yarını' adlı oturuma geçildi. Oturumda Prof. Dr. Fikret Türkmen, Prof. Dr. Ahmet Yürür, Prof. Dr. Nihat Boydaş ve Dr. Süleyman Şenel'in panelist olarak konuşma yaptı. 

Panelistlerden Prof. Dr. Fikret Türkmen, Türklerin hiçbir türkünün tamamını bilmediklerini, sonunu getiremediklerini… Hiçbir çiçeğe de ad veremediklerini söylemesi dinleyicilerin gülüşmesine sebep oldu. Türkmen, gençlerin türkülerden uzaklaşarak SMS’lerle birbirlerine laf atarcasına sözüm ona aşklarını dile getirmelerinden yakındı.
 
'Uluslararası Malatya Türk Halk Müziği' Sempozyumu, 13 Kasım 2011 tarihinde sona erecek ve toplam 14 ayrı oturum gerçekleştirilecek. 
 
Sempozyuma İngiltere, İran, Irak, Azerbaycan, Türkmenistan'dan akademisyenler ile birlikte toplam 80 bilim adamının katıldığı kaydedildi. 

 

Sempozyumun sonunda tüm katılımcılar, Malatya’nın tarihi mekânlarını gezip görecekler. Gezi programında Battalgazi, Arslantepe, Beşkonaklar, Sultansuyu Harası, Arkeoloji ve Etnografya Müzelerinin yer aldığı bildirildi.

İlk günkü bildiri sunumlarının ardından Kemal Sunal salonunda halk müziğinden örnekler sunuldu. Dede Celal Özkan, Alevi Bektaşi felsefesi içerikli deyişler sundu.

Yard. Doç. Dr. Abdurrahman Deveci, Türkmenistan halk ezgilerini çalıp söyledi.

Nida Ateş, Malatya yöresinden, Arguvan türkülerini bağlama eşliğinde seslendirdi. Seyircilerin, sahneden ayrılmamasını istediği sanatçı, Nida Ateş oldu.

Son olarak Bayram Bilge Tokel ve arkadaşları yurdun çeşitli yörelerinden türküleri çalıp söylediler.

 

sultankilic44@hotmail.com

 

98

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir