Sal. Eyl 28th, 2021

 

 

Malatya Emek ve Demokrasi Platformu adına Hüsamettin Kurultay:

 

 “Hemşerimiz Hrant Dink’in belli güçlerce belli mihrak elemanlarına öldürtüldüğü günlerin akabinde çok sıcak dönemler yaşandı. İktidar partisinin Malatya da ki temsilcileri, bir sokağa Hrant Dink’in adının verilmesi, hatta Boncuklu Sokak’taki doğduğu evin müze yapılacağı, söylentiler biçiminde olsa da konuşuluyordu. 

 

 Tabiri caizse toplumun gazı alınıyordu. Gel-git zaman, arsa için teknik engeller olduğu konuşulmaya başlandı. Arsanın hissedarı olanların karşı çıktığı dile getirildi. Böyle durumlarda belediyeler, devlet kurumları uygun bulduğu takdirde daha geniş alanları istimlâk ederek kullanıma açabiliyorlar. Arsa hissedarlarının paylarına düşen para karşılanarak Hrant’ın doğduğu evin arsasına adını taşıyan bir müze yapılabilirdi.

 

 Aynı durum Kemal Sunal’ın Ağvan (Gökçeköy)’daki doğduğu ev için de yaşanıyor. Hissedar engeli olmadığı halde Malatya Valiliği ve Doğanyol Kaymakamlığı, güya Kemal Sunal’ın akrabası olan kişilerin birtakım hesaplar karşılığında engel olması sonucu esnek davranmış ve evi müze yapmaktan vazgeçmiştir.  Bunlar da teknik sorunlardır. Aşılması için önyargıların kırılması gereken haslete sahip olmak gerekir.

 

 Buradan hemşerimiz Hrant’ın ve eşi Rakel’in çocukluk ve gençlik yıllarını, kabaca 1.500 yetime ana kucağı olmuş Kamp Armain için de seçim öncesi AKP’ye güya mal sahibi olan kişi ile aldıkları tavırla basın yoluyla kamuoyu oyalanma ve müsameresini yeğlemeyi tercih ediyorlar.

 

 Teknik engeller olduğu söyleniyor. 

 

 Nor Zartonk,  Hrant Dink Vakfı, Agos gazetesi ve Hrant’ın dostlarından oluşan Kamp Armen Dayanışması, aylar süren nöbet eylemine devam etmektedir. Mücadelelerini bu basın açıklamasıyla desteklediğimizi Malatya ve Türkiye kamuoyuna duyururuz. “

 

                                                           

 

216

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir