Çar. Eyl 22nd, 2021

tmk1

Vali Kamçı, Malatya Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen ve 22’ ncisi ilimizde gerçekleştirilen Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu İstişare ve Yönetim Kurulu Toplantısına katıldı.

 

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu tarafından bugüne kadar Türkiye’nin çeşitli illerinde gerçekleştirilen İstişare ve Yönetim Kurulu toplantılarının 22’ ncisi ilimizde gerçekleştirildi

 

Toplantının açılış öncesi yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra açılış konuşmasını Kaysı Kent Yeşilyurt, Battalgazi Muhtarlar Dernek Başkanı ve Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Erdal Yağlıcı gerçekleştirdi.

tmk9

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz, Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zeki Sarılar ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık’ın konuşmalarının ardından kürsüye çıkan Vali Kamçı yaptığı konuşmada: “ Muhtarlarımız halkla iç içe yaşayan, halkımızın sorunlarını kaynağından öğrenme şansına sahip olan, devlet-vatandaş arasında köprü vazifesi gören görevlilerdir. Her ne kadar “yerel yönetim” ifadesinden belediyeler anlaşılıyorsa da, muhtarlıklar da yerel yönetimin önemli bir birimidir. Bu bağlamda “muhtarlar demokrasinin temel taşıdır” demek çok yerinde olacaktır.

 

 

Türkiye’de takriben 53.000 muhtar görev yapmaktadır ki, bu da ortalama 1400 kişiye bir muhtar tekabül ettiği anlamına gelmektedir. Dolayısıyla bu rakamlar, muhtarların sistem içerisinde ne kadar önemli bir yer tuttuğunu net bir şekilde ortaya koymaktadır. Bu nedenle, muhtarlarımızın, yasaların kendilerine verdiği sorumluluk ve yetkiler çerçevesinde hassasiyetle çalışmalarının ülkemizin ufkunu aydınlatacağından şüphemiz yoktur.

tmk2

 

Büyükşehir Yasası neticesinde genişleyen hizmet ağına bağlı olarak muhtarlarımızın sorumlulukları da perçinlenmiş olmaktadır. Çünkü özellikle kırsal bölgelerde görülen değişim ve dönüşümlere binaen ortaya çıkan sorunlar ve halkımızın talepleri muhtarlarımız aracılığıyla yetkili mercilere iletilecek ve en kısa sürede gerekli düzenlemeler yapılarak halkımıza arz edilecektir.

 

 

Bu duygu ve düşüncelerle, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu 22. İstişare ve Yönetim Kurulu Malatya Toplantısı’na iştirak eden değerli misafirlerimize “hoş geldiniz” diyor, toplantınızın hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, sağlık ve esenlik dilekleriyle hepinize sevgilerimi sunuyorum.” dedi.

 

 

Konuşmaların ardından Prof. Dr. İbrahim Gezer tarafından “Şehir ve Sosyal Girişimcilik” konulu bir konferans verildi.

107

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir