Sal. Kas 30th, 2021

Hak ti 1

 

Yönetmen Hakan Yağız Bozdemir 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü sebebiyle bir bildiri yayınladı. Bozdemir, tiyatro ve sanata dair paylaştığı bildiride tiyatroyu açık bir deniz olarak yorumladı.

 

” Tiyatro genel manada birçok sanat dalını bir araya toplayan ve bakış açısına göre şekillenen en önemli sanatsal icralardan sadece birisidir. Bu anlamda sanatı, özellikle tiyatroyu açık bir deniz gibi görüyorum. Ve bu deniz içerisinde kişinin duygularına, toplumsal mesajlar veren hareketli ve en canlı sanat dalı olarak yorumlayabilirim.

 

Türkiye’de birçok alanda geride kaldığımız gibi, tiyatro kültüründe de maalesef özensiz davranıyoruz.

 

Tiyatro sanatının, geçmişte olduğu gibi günümüzde de yeniden hak ettiği noktada olması ve ilgili kültür mercilerinin daha duyarlı olmasını bütün kalbimle temenni ediyorum.

 

Toplum kültürüne önemli katkılar sağlayan, barındırdığı mesajlarla bireyleri eğitici bir sanat dalı olarak karşımıza çıkan ve her daim var olan tiyatro kültürünün gelecek nesillere doğru bir şekilde aktarılması ve sanatçılara prangalar vurulmaması dileğiyle bütün tiyatro sanatçılarının, sahne emekçilerinin 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nü kutlarım.”

 

129

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir