Pts. Eki 18th, 2021

Tecde’nin Bozuk Çeşmelerine Halk Çözümü(!)

Azzet bibiyle yine yollara düştük. Paşaköşkü’nden yürüyerek Meyvecilik Enstitüsü’nün önünden geçtik.

Soğuklar, birdenbire bastırınca dut yaprakları yeşilken yerle bir oldu. Kayısı yaprakları, sararmıştı. Meyvecilik Enstitüsü’nün elma bahçelerinde yapraktan çok elma vardı. Elmalar, dallarda az da olsa kalmış. İrilerini toplamışlar. Küçük elmalar dallarda kalmış. Yere dökülen, çürümeye terk edilmiş elma da pek çok.

Malatya’nın Tecde Mahallesi’niniçinden geçerken kaldırımlara boylu boyunca uzatılmış elektrik direklerini görüyoruz. İşçiler, elektrik direklerini kaldırıma yerleştirme çabasındalar; ama direklerin sarıldığı naylonlar tüm çevreye dağılmış. Tam bir çevre kirliliği örneği. Dönüşümüzde bu naylonlar toplanıp çöp kaplarına tıkılır herhalde diye umuyoruz.Dönüşte naylonların, kaldırımlarda, asfaltta, çevrede uçuştuğunu göreceğiz.

Tecde’ninikinci mezarlığını geçiyoruz. Çırmıhtı (Yeşilyurt) tabelasına az kalmışken olduğumuz yere çakılıyoruz. Azzet bibi, kareli siyah beyaz çarşafına bürünmüşken çarşafını tepesinden atıp başlıyor söylenmeye. Sanki karşısında bu olumsuzluğun yaratıcıları, sorumsuz sorumluları varmış gibi:

“Bir de gurahlıh var derler. Gurahlığı mahana ederek nükleer enerci santıralı mıdır ne zıkkımdır, işde ondan gurmaya gaharlar. Utanmaz arlanmazlar, yazdan beri bu yoldan geçiyik, aha bu çeşme beyle fışgırıyı. Sular cayır cayır boşa ahıyı.

Çağam, belediye başganı gaç parçaya bölünsün? Aha buranın mıhdarı yoh mu? Mıhdarın gözü kör mü? Haydı mıhdar da görmedi, ana caddeden geçen heç mi bir Allah’ın gulu görmedi, habar vermedi? Gine vicdanlı biri, musluğun üsdüne üç dört tene daş goymuş ki su az aha. Emme bah, fışgırıyı.

Yazdan beri bu su boşa ahıyı. Yalağın edirafı da galıp galıp buz dutmuş gadan alam. Foturaf çekecem deye ayağın gaypıp da düşmeyesin çağam. Sularımızı boşa ahıdanlar, aha Allah hakığızdan gele, neydem.“ diyor.

 O kızgınlıkla mıdır nedir, hızlanıyoruz. Çırmıhtı’nın gediğinden nasıl da fırtına gibi iniyoruz ilçe merkezine. Boşa akan suyun yeli mi savurdu bu kez bizi?

Sultan KILIÇ    sultankilic44@hotmail.com

  

166

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir