Paz. Eki 24th, 2021

 

İki gün önce Malatya’nın Tecde Mahallesi’nden Çırmıhtı’ya (Yeşilyurt) giderken anayol kıyısındaki bir çeşmenin boşa aktığını… Halktan duyarlı birilerinin, tepesi olmayan musluğun üstüne taş koyarak suyun hızını azaltmayı umduklarını habere taşımıştık.

Dün yine gitmiştim oraya. Tecde’deki çeşmeden suların hâlâ boşa fışkırdığını görmüş, muhtarı aramıştım. Muhtarın bürosunu kapalı bulunca yakınındaki markete durumu anlatıp muhtara iletmesini istemiştim.

Bugün de bozuk çeşmeye uğramadan doğrudan muhtarın bürosuna gittim. Aza Yusuf Gökçe, muhtarın bir süre önce bir ameliyat geçirdiğini, yerine kendisinin baktığını söyledi. Çocuk oyun alanının bitişiğindeki çeşmenin aylardır boşa aktığını, bilgilerinin olup olmadığını, önlem alıp almayacaklarını sordum.

Yusuf Gökçe; önce musluğun, suların donmaması için açık bırakılmış olabileceğini söyledi. Bu kadar da açık bırakılmaz ki, hem yoldaki musluk değil evlerdeki musluk ip gibi akıtılabilir, deyince de: “Yanı başımızdaki caminin onlarca musluğunu söküp götürdüler. Sabah gittiğimizde tüm musluklardan suların boşa aktığını gördük. Kanalizasyon kapaklarını çalıyorlar. Hırsızlarla başa çıkamıyoruz.” dedi.

Arkasından Muhtar Abuzer Akkuş’a telefon açarak beni muhtarla görüştürdü. Muhtar, söz verdi, pazartesi günü çeşmeye musluk taktıracağım. Sular artık boşa akmayacak, dedi.

Muhtarlıktan çıkıp Çırmıhtı’ya doğru yürüdüm. Yine tepesine taş konmuş, şarıl şarıl akan bozuk musluklu çeşmeyi göreceğim, diye üzülerek yaklaştım. Gözlerime inanamadım. Hangi kahraman becerdi bunu? Bozuk musluk yerinde yok. Bir vana takılmış, vananın ucuna da kör tapa. Kışın yoldan geçenlerin su ihtiyacı olmayacak nasılsa. Yaza da kör tapa çıkarılarak vana aracılığıyla su kullanılabilecek.

Pazartesi günü, benim şaşkınlığımı Tecde muhtarı da yaşayacak sanırım. Tanımadığımız o gizli kahramana, su savaşlarını önlemede önemli bir görev üstlendiği için teşekkür ediyorum.

 

Sultan KILIÇ   sultankilic44@hotmail.com 

142

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir