Cum. Eki 23rd, 2020

DSCF5340

 

Sultan KILIÇ        

 

Malatya’nın Tecde Mahallesi’nde bulunan, en eski kabirlerin de yer aldığı mezarlıklar, yol çalışması gerekçe gösterilerek Malatya Belediyesi tarafından 2011 yılının Ekim ayında darmadağın edilmişti.

Mezar taşları, kepçelerle parçalanırken, insan kemikleri bohçalanırken de görüntülemiş ve yazmıştık.

Tecde’nin köklü ailelerinden Topsakallar ailesinin küçük kızı 70 yaşındaki Faika Topsakal Altunsoy, atalarının mezarlarının kepçe darbeleriyle parçalanmasına isyan ediyor.

DSCF5343

Karlı bir Tecde havasında Topsakalların 110 yıllık kerpiç konağında Faika Topsakal’a konuk oluyorum. Çocukluğunun Tecde’sini, bahçelerdeki arkları, gıdik kadar sincapları, komşuların imece usulü yardımlaşmalarını, doğal bağ bahçe ürünlerini, yaşanmışlıkları anlatıyor önce. Ortaokul mezunu, sosyal hizmetler kurumundan emekli, doğasever Faika Topsakal, eskileri özlemle anıyor. Ardından söz, ataları rahmetle anmaya geliyor. İşte burada deniz mavisi gözler, çalkalanıp taşıyor.

Tecde 2

“Amcam Mehmet Topsakal, 1946 yılında, babam Mehmet Topsakal da 1996 yılında Tecde mezarlığına defnedildi. İkisi yan yana yatıyordu. Kabirlerini mermerden yaptırmıştık. Amcam Mehmet Topsakal’ın yaptırdığı Karakavak’ta bir de ilköğretim okulu var, adını taşıyor. Babam, cami yapımına büyük katkılar sunmuştur.

“Cami yaptırmış, okul yaptırmış; ama Malatya Belediyesi onlara mezar yerini çok görmüş”

DSCF3634

İnsanlara böyle hayırlı hizmetler sunmasalar dahi, Müslüman olmasalar dahi hiç kimsenin mezarına böyle bir şey yapılamaz. Dirilerle uğraşabilirler; diriler, kendilerini savunabilir; ama ölüler, artık kendilerini savunamazlar. Ölüye saygısı olmayanların, dirilere de saygısı olmazmış.

Tecde 3

Öyle muhtarlık aracılığıyla filan bize haber vermediler. Ben de tesadüfen Malatya’daydım, yine tesadüfen duydum. Mezarlığa gittiğimde amcamın kemiklerini çoktan bohçalamış gömmüşlerdi. Babamın kemiklerini de bohçalayıp toprağa indirdiler, ona kavuşabildim.

Tecde 1

Biz mi istedik, biz mi izin verdik? Mermerden yaptırdığımız mezarlarımızı madem bizim isteğimiz dışında parçaladılar; mezarlarımızı aynen bizim yaptırdığımız şekilde yaptırmalı Malatya Belediye Başkanı. Havalar düzelse belediye başkanının yanına gideceğim. Bunları, yüzüne söyleyeceğim.” diyor.

 

sultankilic44@hotmail.com

83

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir