Paz. Eki 24th, 2021

DSCF8383 - Kopya

 

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Malatya’nın tarihi Tahtalı Minare Hamam’ında mimar ve mühendislerle birlikte incelemelerde bulundu. Başkan Gürkan, Tahtalı Hamam’ın istişareler sonucu aslına uygun veya kültür merkezi olarak kullanılması noktasında karar verileceğini söyledi.

 

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Malatya’nın tarihi Tahtalı Minare Hamam’ında mimar ve mühendislerle birlikte yaptığı incelemeler sonrası açıklamada bulundu. Başkan Gürkan, Tahtalı Hamam’ın önemine dikkat çekerek: “Tahtalı Minare Hamamı 18.yüzyılın ikinci yarısından günümüze varan nadir eserlerden birisidir. Birisi de Askerlik şubesi, o da 19.yüzyılların başında gerçekleştirilmiş bir eserdir. Tahtalı minarede hamamı da 18. yüzyılların sonlarından kalan, Malatya’nın hafızası olarak değerlendireceğimiz bir eserdir.

Bilindiği gibi varisleri toplayarak belediyenin üzerine aldık. Bununla ilgili mimarımız, gerekli restorasyon çalışmalarını başlattı. Sivas Koruma Kurulu’na intikal ettirildi ve revize doğrultusunda şu anda inceleme aşamasına gelmiştir. Burası yapıldıktan sonra işlevsel anlamında, hamam konusundaki tereddütlerimiz veyahut da buranın kültür merkezi olma noktasındaki düşüncelerimiz, hem mimar arkadaşlarımızla, hem de sivil toplum örgütleriyle, muhtarlarla paylaşma noktasına gittik.

 

Tahtalı hamam 1

Buradaki mimari anlamdaki özellikleri de göz önünde tutarak, buranın hamam mı yoksa kültür merkezimi olma noktasında istişarelerimiz devam etmektedir. İstişareler sonrası buranın hamam ya da kültür merkezi olma noktasında restorasyona gidilecektir. En kısa zamanda koruma kurulunda var olan projesi çıktıktan sonra ihalesi yapılıp hamam yapılacaksa uzman olan kişilere yaptırmamız gerekir düşüncesindeyim. Burası var olan hamamlar içerisinde gerçekten de şaheser konumunda. Buranın aslına uygun bir şekilde projeleri tamamlandıktan sonra restorasyonları tamamlanarak arkadaşlarımızla istişare ederek işlevsel görevini yürütecektir.” dedi.

hamam 3

 

Tahtalı Minare Hamamı, yine hamam olmalı

 

Yüksek İnşaat Mühendisi Kemal Rahmi Şener ise, Tahtalı Minare Hamam’ın aslına uygun kullanılmasından yana olduklarını belirterek: “Türkiye’de işletilme güçlüğünden dolayı kültür merkezi, kafe, bazen de otel, konaklama hizmetlerine dönüştürüldüğünü görmekteyiz. Şahsi anlamda değerlendirmek gerekirse, kültürlerin devam ettirilebilmesi için hamam kültürü Osmanlıdan günümüze gelen bir kültürdür ve yaşatılması gereken bir kültür olarak görmekteyim. Buranın hamam olarak değerlendirilmesi gerekir düşüncesindeyim. Buranın aslına uygun bir hamam olarak kalmasından yanayım. Bölgede doğru hizmet verebileceğine inandığım bir hamam. Yabancılara da yeni nesillere de hamam kültürünü ve hamamı anlatabileceğini düşündüğüm bir yapı.” diye konuştu.

hamam 2

 

Yüksek Mimar Nilgün Şener de: “Başkanımızın daveti üzerine geldik. Hamam çok güzel ve etkilendik. Ben de buranın hamam olarak değerlendirilmesi gerekir düşüncesindeyim. Başarılı bir çalışma olmuş. Başkanıma ve mimar arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” dedi.

 

 

sultankilic44@hotmail.com

478

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir