Paz. Eki 24th, 2021

 

BASIN2
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Suruç’ta ciddi bir güvenlik sorunu olduğunu dile getirerek MİT’in kişisel istihbarat teşkilatına döndüğünü ve sadece Recep Tayyip Erdoğan adına çalıştığını ifade etti. Ağbaba, hayatını kaybeden gençlerin anısına Kobani’ye kütüphane ve oyun parkı yapacaklarını kaydetti.
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcıları Veli Ağbaba ve Sezgin Tanrıkulu ile beraberlerindeki heyet, Şanlıurfa CHP İl Başkanlığı’nda, Suruç’ta yaptıkları incelemeler sonrası açıklama yaptı

BASIN4

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, daha önce Suruç’a ziyaret gerçekleştirdiklerini, incelemelerde bulunduklarını ardından da Kobani’ye gittiklerini belirterek, “o dönem gördüğümüz manzara korkunçtu” dedi. Ağbaba, “Gençlerin Suruç’a geleceği, basın toplantısı yapacağı biliniyor. Müthiş bir güvenlik zafiyeti var. MİT’in ne işe yaradığını insanın sorası geliyor. MİT maalesef hiçbir katliamı ortaya çıkaramadı. MİT, KİT’e kişisel istihbarat teşkilatına döndü. Recep Tayyip Erdoğan’ın kişisel istihbarat teşkilatı gibi çalışıyor.” ifadelerini kullandı.

BASIN5

MİT MÜSTEŞARI VE İÇİŞLERİ BAKANI İSTİFA ETMELİDİR

 

“MİT; muhalefeti, solcuları, CHP milletvekillerini fişlemekten başka bir iş yapmıyor. Reyhanlı’da 50 kişinin, Cilvegözü’nde 13 kişinin ölmesi, Diyarbakır mitinginde, Niğde’de insanların katledilmesi… MİT, bu katliamların arkasındaki gücü ortaya çıkarmadı ve çıkarmak istemedi. Reyhanlı’da, Diyarbakır’daki katliamın arkasından hangi güç varsa Suruç’ta da aynı güç var.” Şeklinde konuşan Ağbaba, “ Dünyanın hangi ülkesinde olursa olsun, demokrasi olsun olmasın. Bunun bir sonucu olmalı. MİT zaten siyasallaşmış. MİT Müsteşarı derhal görevi bırakmalıdır. Geçici içişleri bakanı istifa etmelidir. Siyasi sorumluluk hükümetindir. Hükümetin siyasi sorumluluk alması için çağrı yapıyoruz.” dedi.

BASIN 1

AĞBABA; “KOBANİ’YE KÜTÜPHANE VE OYUN PARKI YAPACAĞIZ”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba konuşmasının devamında “Suruç, AKP’nin ve MİT’in Suriye politikalarının sonucudur. Katliamda hayatını kaybeden gençlerin hedefi Kobani’de kütüphane kurmaktı. Biz de CHP’li belediyeler olarak hem gençlerimizin yasını tutacağız, hem de kütüphaneyi oraya kuracağız. Gençlerimiz adına ve anısına çocuk parkı inşa edeceğiz. Suruç katliamı da Reyhanlı, Cilvegözü katliamlardaki gibi karanlıkta kalmasın. Bugün Meclis’e araştırma önergesi vereceğiz. Türkiye’nin başı sağ olsun diyorum.” şeklinde konuştu.

141

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir