Sal. Eki 20th, 2020

diyarbakır il başkanlığı

 

DİYARBAKIR’DA İNCELEMELERDE BULUNAN AĞBABA;

 

“HALK, HDP VE AKP ARASINA SIKIŞMIŞ”

 

Diyarbakır’da partili heyetle inceleme ve ziyaretlerde bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Bizim burada gördüğümüz HDP ve AKP arasına sıkışmış, bundan rahatsızlık duyan bir halkın olduğunu görüyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi’nden insanların beklentisinin yüksek olduğunu görüyoruz.” dedi.

 

TAHİR ELÇİ’NİN ÖLDÜRÜLDÜĞÜ YERE KARANFİL BIRAKTILAR

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, milletvekilleri Murat Emir, Necati Yılmaz, Gülay Yedekçi, Didem Engin ve YDK Üyesi Av. Saniye Barut  ‘acele kamulaştırma’ kararı alınan Sur İlçesi ile ilgili inceleme ve ziyaretlerde bulunmak üzere Diyarbakır’a gitti. CHP heyeti Vali Hüseyin Aksoy ile Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak’ı ziyaret edip bir süre görüştükten sonra Sur ilçesindeki tarihi Dört Ayaklı Minare’nin bulunduğu bölgeye giderek, Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürüldüğü yere karanfiller bıraktı.

 

TARİHİN EN ÖNEMLİ SİYASİ CİNAYETLERİNDEN BİRİ

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, burada yaptığı açıklamada, “Belki bizim tarihimizin önemli siyasi cinayetlerinin işlendiği bir yerdeyiz. Diyarbakır’ın baro başkanının öldürüldüğü yerdeyiz. Maalesef aylar geçmesine rağmen hala Tahir Elçi’nin katledilmesiyle ilgili bir ilerleme kaydedilmedi. Mutlaka bu cinayetin arkasında güçler, cinayeti işleyenler bulunmalıdır. Derhal yargının önüne çıkarılmalıdır. Maalesef 2016 Türkiye’sinde bir baro başkanının basın açıklaması yaparken öldürülmesi bizim açımızdan, Türkiye ve demokrasi açısından utanç verici bir durumdur. Biz burada Tahir Elçi’yi anıyoruz. Umarım en kısa sürede failleri ortaya çıkar. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu cinayetin aydınlatılması için süreci takip etmeyi sürdüreceğiz” dedi.

agbaba-diyarbakir-da

 

KENTSEL DÖNÜŞÜM DEĞİL, KENTSEL TALAN 

 

Daha sonra Sur’daki vatandaşlarla sohbet eden Ağbaba’nın yanına gelenler, evlerine dönmek istediklerini bu konuda CHP’nin yardımcı olmasını istedi. Parti binasına geçen Ağbaba, düzenlediği basın toplantısında, Diyarbakır’da bulunmalarının iki sebebi olduğunu belirterek Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla milletvekili olmayan illerde, milletvekilleri görevlendirildiğini söyledi. Ağbaba, şöyle devem etti:

 

“Bundan sonra Diyarbakır’dan sorumlu milletvekilimiz Ankara milletvekilimiz Dr. Murat Emir, parti meclis üyemiz de var. Ben de sorumluyum, bundan sonra Diyarbakır’ın sorunlarıyla daha çok ilgilenip meclis gündemine taşımaya çalışacağız. Son dönmelerde alınan acele kamulaştırmayla ilgili genel başkanımızın talimatıyla bir heyet oluşturuldu. Bugün bu konuyla ilgili temaslarda bulunduk, araştırma yapıyoruz.

Bizim ve vatandaşlar açısından acele kamulaştırma kararı biraz kuşkuyla karşılanıyor. AKP’nin bu konuda sabıkalı olduğunu düşünürsek, kamulaştırma konusunda, hem bölge halkının, hem de insanların bundan kuşku duymasından daha doğal bir şey olmadığını görüyoruz. İstanbul, Ankara’daki yurdun çeşitli yerlerine bakınca bunun örneklerini görebiliyoruz. Genellikle kentsel dönüşüm yerine bir kentsel talan yaptığını biliyoruz.

Öncelikle yaptığımız görüşmelerde bir tedirginlik söz konusu, Sur’un sır olmasından korkuyor insanlar, yani Sur tamamen yok edilmeye çalışıldığını ifade ediyorlar. Mutlaka bu konuda dinamiklerinin görüşlerinin alınması gerektiği ifade ediliyor” dedi.

 

BÖLGEDE UMUT TÜKENİYOR

 

Sur İlçesindeki birçok esnaf ve vatandaşın mağdur olduğunu belirten Ağbaba, “Bizim burada gördüğümüz HDP ve AKP arasına sıkışmış, bu konuda rahatsızlık duyan bir halkın olduğunu görüyoruz. Diyarbakır’da Cumhuriyet Halk Partisi aldığı oyun tam aksine bir umut olduğunu görüyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi’nden insanların beklentisinin yüksek olduğunu görüyoruz ve bu konuda mutlaka ağırlığının koyulması gerektiği ifade ediliyor. Maalesef Diyarbakır ve bölgede umut tükenmeye doğru gidiyor. Bu umudun tekrar canlanabilmesi için ve Diyarbakır’ın eski günlerine dönmesi için herkesin üzerine büyük görevler düşüyor. Cumhuriyet Halk Partisi diğer siyasi partilerden farklı olarak kullanmış olduğu dille ve getirmiş olduğu çözüm önerileriyle bu bölgenin eski günlere dönmesi gerektiğini düşünüyor ve inisiyatif almaya hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum. Bundan sonra daha sık bölgeyi ziyaret ederek raporlarımızı hazırlayacağız.”

52

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir