Sal. Oca 18th, 2022

 

 

AĞBABA; “SULAMA BİRLİKLERİ DELİ DUMRUL OLDU. SU KULLANANDAN DA KULLANMAYANDAN DA PARA İSTİYOR”

 

MİLLETİN EFENDİSİ KÖYLÜ, SULAMA BİRLİKLERİNİN KÖLESİ OLDU

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Malatya’nın en önemli sorunlarının başında sulama geldiğini belirterek, “Su sorunlarına sulama birliği sorunları eklendi. Çözüm için kurulan birlikler üreticinin kâbusu haline geldi. ”dedi.

 

AKP HER ŞEYİ YANLIŞ ANLADIĞI GİBİ BUNU DA YANLIŞ ANLADI

 

Ağbaba yaptığı açıklamada; “Malatya tarım kenti. Çok önemli ürünler yetişiyor. Ancak yaz ayları gelince üreticinin her derdine ilave bir dert daha ekleniyor, sulama. Milletvekili olduğum günden beri hem mecliste hem de değişik platformlarda sulama sorununu gündeme getiriyorum. Kanalizasyonla sulama ayıbını haykırıyorum. Yıllardır devam eden sulama sorunlarına bir de Sulama Birlikleri sorunu eklendi. Aslında birlikler seçilmişler tarafından yönetildiğinde de ciddi krizler yaşanıyordu. Ancak bu sorunlara şimdi bir de atanmışlar tarafından ‘borç bitirme hırsı’ eklendi. Biz ‘sulama birlikleriyle ilgili çarpıklıklar düzeltisin’ dedik, AKP her şeyi yanlış anladığı gibi bunu da yanlış anlayıp 2018 yılında birlikleri DSİ’ye devretti. Başlarına DSİ’de çalışan mühendisler getirildi. Birliklerde seçilmiş başkanlar varken olan sulama ücreti, mühendisler atandıktan sonra bazı yerlerde 1,5 bazı yerlerde 2 kat arttı.” ifadelerini kullandı.

 

ÖNCE İCRAYA VERDİLER, SONRA ‘PARDON’ DEDİLER

 

“Sorun sadece sulama ücretlerinin artması değil” diyen Ağbaba, “Battalgazi ve Derme Sulama birlikleri 31 Aralık 2020’de 1 yıllık borç vadesi dolan üreticileri 15-20 gün sonra icraya verdi. 200-300 Liralık borçlar için bile icra kâğıdı gönderildi. Gelen tepkiler üzerine lütfedip avukat ücreti ödenmemesi kararlaştırıldı. Çiftçi kendi bahçesine 40-50 bin lira para vererek su kuyusu açtırıyor, elektrik parasını kendisi ödüyor. İşte sulama birlikleri bu kuyulardan para istiyor. Kendi emeğinle, kendi paranla kuyu açtıracaksın, üstüne bir de sulama birliğine her yıl para ödeyeceksin. Oysa kuyular birliklerin suyunu azaltmıyor, kamu zararı oluşmuyor ama yine de para isteniyor. Deli Dumrul gibiler. Su kullansan da kullanmasan da para ödüyorsun. ”dedi.

 

BORÇLU BİRLİK BORÇSUZLA BİRLEŞTİRİLDİ ŞİMDİ HERKES BORÇLU

 

Birliklerin birleştirilmesinin de ciddi rahatsızlık yarattığını kaydeden Ağbaba, “En çok şikâyet gelen yerlerin başında Yazıhan geliyor. Yazıhanlı üreticiler dertli. Yazıhan Sulama Birliği’nin 2018 öncesi 1 kuruş borcu yokken ve kasasında da parası varken şimdi çok yüksek miktarda borcu var. Battalgazi Sulama Birliği’nin ise kötü yönetimden kaynaklı 10 milyon liraya yakın borcu vardı. Yazıhan ve Battalgazi Sulama Birliklerini birleştirildi. Battalgazi’nin borcunu Yazıhan’a da ödettirdiler. Yazıhan çiftçisinin suçu ne? Madem birleştiriyorsun Battalgazi Sulama Birliği’nin SSK-Maliye borçlarını silseydiniz. Bu borçları üreticinin üzerine neden yıkıyorsunuz? İşini iyi yapan birlik kötü yapan birlik tarafından cezalandırılıyor. Birleşme sonrası çiftçilerin su ödemeleri arttı. Sistemli çalışan birlikler de bu uygulamadan rahatsız. Bu şartlarda nasıl iş yapsın, nasıl kanal açsın, boru döşesinler? Hem üreticiler hem birlikler çıkmaz içinde. Bu soruna mutlaka çözüm bulunmalıdır.” ifadelerini kullandı.

229

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir