Cts. Tem 24th, 2021

 

 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Sultan KILIÇ

 

  1. Arapgir Bağbozumu Şenlikleri için Arapgir’e gelen gurbetçilerle ilçe hareketli günler yaşıyor.

Malatya’nın Arapgir ilçesinde doğup büyüyen ya da ataları Arapgir’de doğup büyümüş olan İstanbul’da ve yurt dışında yaşayan Arapgirli Ermeniler de otuz kişilik bir grup olarak Arapgir bağbozumu şenliklerine katılanlar arasındaydılar.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

ERMENİ KÖYÜ PAĞNİK’İN ERMENİLERİNE NE OLMUŞTUR?

 

Çakma adı Budak olan köyün özgün adı Pağnik’tir. Pağnik, köyün Ermenice eski adıdır. “Hamam” ya da “sıcak su kaynağı” anlamına gelmektedir.

Ermeniler, dağa taşa üzüm çubuğu dikmekle kalmamış, en güzel üzümleri yetiştirmişlerdir tüm Anadolu’da.

Ermeni’siyle ünlü olan Arapgir’in üzümüyle ünlü olmaması mümkün mü?

Pağniklilere Ermenilerden kalan ünlü üzümlerin ödülünü yine bir Ermeni kardeşimizin, Jineve Kürkçü Anadol’un elinden almaları oldukça anlamlı olacaktır.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

ARAPGİRLİ ERMENİ’LERİN VATAN HASRETİ

 

Protokolün dışından biri, Arapgirli Ermenilerden biri, üzüm teşvik yarışmasında dereceye giren üreticilere ödül vermek üzere sahneye davet ediliyor. Mikrofon uzatılan Jineve Kürkçü Anadol’un sevinçten gözleri doluyor: “Doğduğum, büyüdüğüm, yedi yıl öğretmenlik yaptığım Arapgir’imde olmaktan çok mutluyum… Davet edildik, adeta kanatlanarak geldik. Topraklarımızla, insanlarımızla birkaç günlüğüne de olsa hasret gideriyoruz.” diyor.

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Jineve Anadol’a sarılıyor, kutluyor. Bu sahne herkesi duygulandırıyor. Herkesin gözleri Köhnü üzümü gibi buğulanıyor…

İşte Arapgir’ine hasret duyan bir güzel insan Jineve Kürkçü Anadol…

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Arapgir’in toprağına, insanına, Âşık beyazı ve tescilli Köhnü kara üzümüne, dutuna bastığına, tandırına, kalaycısına, köşkerine, bulguruna, tarhanasına hasret olduklarını dile getiriyor. Yılda bir kez de olsa Arapgir Ermeni mezarlığındaki atalarımızın mezarlarını ziyaret edip sevdiklerimizi dualarımızla anarak teselli buluyoruz, diyor… Ne kadar değeri ve anılarında yaşattığı unutulmazları varsa onlarla hasretle kucaklaşan bir insan Jineve ve beraberindeki Ermeni yoldaşları…

Üzüm teşvik yarışmasında dereceye hak kazanan üreticiler ödüllendirildikten sonra Arapgir Bağbozumu Şenliklerinde kendisi de konuk olan Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Ermeni dostlarını bırakmıyor.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

GÜRKAN: “ERMENİLERLE HEMHAL OLMUŞUZ”

 

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Arapgir Belediyesi’nin meydanındaki Hami Aydınlar Parkına davet ediyor Arapgirli Ermeni dostlarını. Parkın içerisinden geçerken bir masada açık ekmeğin (pide) üzerine közlenmiş biberleri koyarak bunu, öğle yemeği olarak yiyen üç köylü kadınla selamlaşıyor.

Arapgir’in içinde oturan kadınlar, gelip de parkta oturmaz, bunu biliyoruz. Belli ki bu orta yaşlı ve yaşlı üç köylü bibi, köyden ilçeye bir iş gereği ya da hastaneye gelmişler. Cuma günleri Arapgir çarşısında kurulan halk pazarına ürün satmaya gelmiş olsalar, pazar yerinde ürünlerinin başında beklerken bir şeyler atıştırırlar, diye tahmin yürütüyorum,

Mütevazı kişiliğini burada da içtenlikle sergiliyor. Selahattin Gürkan, bir yandan bibilerin hatırını sorarken bir yandan da ekmeklerinden ve biberlerinden bir lokma alarak yiyor. Böylece Anadolu’daki ‘tuz ekmek hakkı’ denen oldukça değerli bir bağı kuruyor. Size kebap ikram etmek istiyorum, hadi afiyet olsun, diyerek hemen yanındakileri en yakın lokantaya koşturuyor.

Parktaki masalar birleştiriliyor, sohbet koyulaşıyor. Selahattin Gürkan, şu harika duygu ve düşüncelerini herkese örnek olacak şekilde dile getirmeden önce yardımcılarına ani bir hatırlatmada bulunuyor. Bibilerin yanından ayrılalı beş dakika kadar ancak geçmişken “Ablalara yemek gönderildi mi?” diyor. Verdiği sözü takip ettiğini algılatan takdirlik bir tutum. Ardından Ermeni dostlarıyla ilgili şu sözleri dile getiriyor:

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

“Belki bizim kanımızda da Ermenilik vardır. Bu topraklarda o kadar yakın, o kadar iç içe hemhal olmuşuz ki… Et tırnak gibi değil, bir can olmuşuz. Nihayetinde hepimiz Âdem’le Havva’dan geliyoruz. Onun için yapay meselelerle insanları birbirinden ayıramayız. Dışarıdan bazı güçler, bu ayrımı körükleyerek yapmaya çalışıyor ama bu tahriklere, bu suni ayrımlara müsaade etmemeliyiz. Aramıza fesat ve nifak sokmak isteyenlere müsaade etmemeliyiz.

Bu memlekette düşünün, Ermeniler bizim üstadımızdır. Yemekleri Ermenilerden; pek çok zanaatı, sanatkârlığı, teknolojiyi Ermenilerden öğrenmişiz. Dolayısıyla bizim millet, âlicenaptır. Öyle inkâr etme özelliği yoktur.

Bazen toplumların ilerlemesini istemeyen, kalkınmasını istemeyen devletler vardır. Onlar, huzursuzluktan huzur bulurlar. Ama biz uyanık olacağız, akıllı olacağız. Onların mutluluğu için kendi huzurumuzu bozmalarına fırsat vermeyeceğiz.” diyor.

Bu herkesi duygulandıran, mutlu eden sohbet, Arapgir’in nefis reyhan şerbeti eşliğinde sürüyor.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

GÜRKAN’LA TANIŞMIŞ BİLE DEĞİLİZ

 

Akıllara gelebilecek soruyu tahmin ederek bir açıklamada bulunmak gereği duyuyorum. Selahattin Gürkan, üçüncü dönemdir Battalgazi ilçe belediye başkanlığını başarıyla sürdürüyor. Ben de herkes gibi kendisini uzaktan tanıyorum. Etkinliklerde, basın toplantılarında seçilen ya da atanan yöneticileri gözlemekten, onların farklılıklarını belleğimde biriktirmekten kendimi alıkoyamıyorum.

Selahattin Gürkan ise beni tanımaz bile. Yani henüz tanışmış değiliz. Dört yıl kadar önce Battalgazi ve Gürkan’la ve iki farklı kaymakamla ilgili yazdığım yazılarımdan dolayı telefonla aramıştı. Her gün onca işle uğraşan, yüzlerce insanla karşılaşan başkan, bunu hatırlamaz doğal olarak.

Ama ben bu kadar işi başından aşkın bir insanı ziyarete gidersem, halkın zamanını çalmış gibi olacağım endişesiyle ziyaretlerine gidememiştim.

Şunu da ekleyeyim; işe girecek ya da herhangi bir yardıma ihtiyacı olan bir yakınım da yok. Anlatabildim değil mi? Etkinliklerde kenarda durur herkesi inceden inceye davranışlarıyla gözlemlemeye çabalarım, huyum kurusun…

 

sultankilic44@hotmail.com

 

 

 

217

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir