Sal. Eyl 28th, 2021

DSC_7789

SAVAŞLARIN, TERÖRÜN, ŞİDDETİN OLMADIĞI BİR DÜNYA DİLİYORUZ

 

Eğitim İş Malatya Şube Başkanı Hüseyin Kara, 1 Eylül Dünya Barış Günü ile ilgili bir basın açıklaması yaparak savaşsız bir dünya isteğine vurgu yaptı. Kara, basın açıklamasında:

 

“Almanya’nın 1 Eylül 1939’da Polonya’yı işgal etmesiyle başlayan II. Dünya Paylaşım Savaşı’nda 50 milyonun üzerinde insan ölmüş, kentler harabeye dönmüş, atom bombaları kullanılmış, tüm dünya kan ve gözyaşına boğulmuştur. Bu korkunç savaşın başladığı 1 Eylül, Dünya Barış Günü olarak kabul edilmiştir.

 

Günümüzde de küresel emperyalizm saldırganlığını bütün vahşetiyle sürdürmekte, dünyanın daha birçok ülkesinde sömürü ağlarını genişletmek için kan ve gözyaşı dökmektedir.

 

Bugün milyonlarca insan açlıkla karşı karşıyayken, bu insanlara yardım eli uzatmak yerine, kaynakların silahlanmaya ve savaşlara ayrılması, insanlığın büyük çelişkisidir. Sonu getirilemeyen çatışmalar, terör ve şiddet, Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın birçok noktasında insanlığın geleceğini tehdit etmektedir.

 

Ortadoğu’nun ekonomik kaynaklarını kontrol etmeye yönelen ABD ve AB emperyalizmi, bu amacı gerçekleştirmek için Ortadoğu halklarını birbirine boğazlatmaya ve bölgeyi bir kan gölüne çevirmeye başlamıştır. AKP iktidarı da bu saldırgan savaşta emperyalistlerin safında yer almıştır.

 

Ülkemizde ise son günlerde terör yeniden azmış, şehit cenazeleri ile ocaklara ateş düşmüştür. Acı ve gözyaşı halkımıza yaşamı zindan etmiştir. Bugün, barış ve huzur, ülkemizin birlik ve beraberliği çok daha önemli hale gelmiştir. Türk ulusu kendi siyasal egolarının tutsağı olmuş aymaz yöneticilerinden mutlaka acilen kurtulmalıdır.

 

Emperyalizmin gönüllü taşeronluğunu üstlenen siyasal iktidarın, çok uluslu terör örgütlerine sınır kapılarını açması, onlara her türlü desteği vermesi, Suriye’de, Irak’ta ve ülkemizde insanların katledilmesine yol açmıştır.

 

Dünyanın ilk antiemperyalist Ulusal Kurtuluş Savaşını yaparak başta komşu halklarımız olmak üzere tüm mazlum uluslara bağımsızlık kapılarını açan Türkiye’nin, bugün mazlum uluslara silah doğrultanlarla aynı safta yer alan bir siyasal iktidar tarafından yönetiliyor olması ülkemiz için büyük bir utanç nedenidir.

 

Türk ulusu, emperyalizme karşı verdiği kurtuluş mücadelesinde savaşın ne kadar korkunç olduğunu, yıkımını, kan ve gözyaşını çok yakından ve derinden yaşamıştır. Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, “Bir ulusun hayatı söz konusu olmadıkça savaş bir cinayettir.” diyerek, savaşın insanlık için yıkım ve felaket olduğunu belirtmiştir. “Yurtta barış, dünyada barış” sözüyle de ülkemizde ve tüm dünyada barışın yaşanması gerektiğini vurgulamıştır.

 

Eğitim-İş olarak 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde, başta Ortadoğu halkları olmak üzere dünyanın değişik coğrafi bölgelerinde sürmekte olan savaş, şiddet ve terör eylemlerini nefretle kınıyor, lanetliyoruz.

 

Barışın, sevginin ve hoşgörünün herkes tarafından yaşam biçimi olarak benimsendiği; savaşın, terörün, çatışmanın, şiddetin, kavganın olmadığı bir dünyada yaşamak dileğiyle, tüm halkımızın ve dünya halklarının Dünya Barış Günü’nü kutluyoruz.” dedi.

114

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir