Pts. Eyl 27th, 2021

Sahi, Türkiye’nin bu kırk odası ne işe yarar?

 

Sultan KILIÇ

Bunu Malatyalı Azzet bibi daha iyi bilir. Azzet bibi, her şeyden önce pazar alışverişi yapıyor. Hem de üreticiyle dertleşiyor, ürünlerin yetiştirilme ve hasat aşamalarında görüşüyor üreticiyle.

Bunları bilmek için âlim olmaya da veli olmaya da gerek yok ki… Koca koca makamlarda oturmaya gerek var mı, aşağıda özetini sunduğum verileri söylemek için?

“Ankara – 01.06.2014 – Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Mayıs ayında market fiyatlarına bakıldığında, 7 üründe fiyat değişimi görülmezken, 14 üründe azalma, 15 üründe ise fiyat artışı olduğunu, üretici fiyatlarında ise 15 üründe fiyatlar bir ay önceki fiyatlara göre değişmezken, 11 üründe azalma, 6 üründe ise fiyat artışı meydana geldiğini bildirdi. 

Üretici fiyatlarındaki değişimler

Mayıs ayındaki üretici fiyatlarına bakıldığında, 15 üründe fiyatlar bir ay önceki fiyatlara göre değişmezken, 11 üründe azalma, 6 üründe ise fiyat artışı olduğu bilgisini veren Bayraktar, şöyle devam etti:

 

“Mayıs ayında, patlıcan, ıspanak, lahana, marul, kuru soğan, limon, çilek, kuru fasulye, nohut, kırmızı mercimek, yeşil mercimek, pirinç, kuru incir, süt ve zeytinyağı fiyatlarında değişim meydana gelmedi. Fiyat düşüşü yüzde 35,61 oran ile en fazla kabakta görüldü. 

 

Kabaktaki fiyat düşüşünü yüzde 34,15 ile domates, yüzde 25,86 ile yeşil fasulye, yüzde 13,89 ile salatalık, yüzde 13,68 ile fındık, yüzde 12,50 ile yumurta, yüzde 7,14 ile maydanoz, yüzde 5,46 ile yeşil soğan, yüzde 3,79 ile sivri biber, yüzde 2,94 ile kuru üzüm, yüzde 2,09 ile kuzu eti izledi.

 

En fazla fiyat artışı yüzde 30 oran ile havuç oldu. Havuçtaki fiyat artışını yüzde 20,97 ile patates, yüzde 15,63 ile Antep fıstığı, yüzde 15,38 ile kuru kayısı, yüzde 8 ile elma yüzde 3,62 ile dana eti takip etti.” 

Fiyat değişimlerinin nedenleri

 

Üreticilerde fiyatı artan ürünlere bakıldığında fiyatı en fazla artan ürünün havuç olduğunu bildiren Bayraktar, şunları kaydetti:

 

“Havuçta piyasaya arz edilen ürün miktarındaki azalmaya bağlı olarak fiyatlar artış gösterdi. Arzın erkenci çeşitlerden sağlandığı patateste, piyasada bulunan ürünlerin yeni ürün olmasıyla birlikte fiyatlar yükseldi. Antep fıstığı ve kayısıda rekoltede meydana gelen düşüşe bağlı olarak fiyatlar arttı. 

 

Fiyatı düşen ürünlere baktığımızda, kabak, domates, yeşil fasulye, salatalık, sivri biber gibi ürünlerde hava sıcaklıklarıyla birlikte hasat edilen ürün miktarındaki artış fiyat düşüşünde etkili oldu.”

Yukarıya aldığım, TZOB’un basın bülteninin bir bölümüdür. Uzun uzun açıklamalar, çizelgeler hazırlanmış; sonuç bu: Üretimi az olan ürünlerde fiyat artışı çok olmuş. Azlığın nedenleri de iklim koşullarına bağlanmış. Üreticinin mağduriyetinin hepsi iki cümleye sığıyor aslında. Ya meraların maden ocaklarına kiralanması, meraların işgali, suların HES'lerce gasbı, mazotun ateş pahası oluşu… Üreticinin, aracılara soydurulması… Bunlara hiç değinilmiyor bile.

sultankilic44@hotmail.com

118

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir