Sal. Eyl 28th, 2021

 

 

 

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Malatya Şube Başkanı Songül Tunçdemir, yazılı bir basın açıklamasıyla zorunlu din dersleri kaldırılıncaya kadar her pazar günü alanlarda oturma eylemi yapacaklarını duyurarak şunları söyledi:

 

“Bilindiği gibi geçtiğimiz Eylül ayında, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, ülkemizde zaman geçirmeden öğrencilerin zorunlu din ve ahlak kültürü derslerinden muaf tutulmalarını sağlayacak yeni bir sisteme geçilmesi kararını vermişti. Kararda, Türkiye’de din kültürü ve ahlak bilgisi kitaplarının içeriğinde yapılan son değişikliklerin “yetersiz” olduğu belirtilip devletin dini konularla ilgili düzenlemelerde “yansız ve tarafsız olma yükümlülüğü” hatırlatılmıştı.

 

Daha önceki AİHM ‘in benzer kararlarını ve imza attığı uluslararası sözleşmelerin bağlayıcı hükmüne rağmen uygulamaması, AKP Hükümetinin hukuk tanımazlığını ortaya koymaktadır.

 EĞİTİMDE HAK İHLALLERİNE KARŞI

 

Hükümet’in yasak savmak için Siyasal İslam’ın bakış açısıyla müfredatta yaptığı göstermelik düzenlemeler, Alevilerin taleplerini ve toplumsal gerçekliğini yansıtmadığı gibi AB ve Türkiye kamuoyuna karşı da yanıltıcı bir iklim yaratmayı amaçlamaktadır.

 

Ülkemizde eğitim giderek daha fazla dinselleştirilmiş, okullarda ibadethane açma zorunluluğu, zorunlu seçmeli Hz. Muhammed’in hayatı ve Kuran-ı Kerim dersleri ile din ve vicdan özgürlüğüne yönelik ihlaller ileri bir boyuta taşınmıştır.

OTURMA EYLEMLERİNE BAŞLIYORUZ

 

Türk-İslam sentezci ideolojinin siyasal İslam iktidarını, uygulamakta olduğu asimilasyoncu eğitim sisteminden vazgeçmeye çağırıyoruz.

 

Alevileri yok sayan, farklı inançları yok sayan bu sistemi haklı bulmuyoruz. Bizler zorunlu din dersleri kaldırılsın isterken çocuklarımızın bu derse zorlamalarını antidemokratik buluyoruz.

ZORUNLU DİN DERSLERİ KALDIRILANA KADAR

 

Zorunlu din dersi bir insan hakkı ihlalidir. Pir Sultan Abdal Örgütlülüğü olarak eğitim sistemindeki sorunlarımıza çözüm getirilene kadar örgütlü olduğumuz tüm illerde kent meydanında her pazar, bir saatlik oturma eylemi yapacağız.

 

Bu mücadelemizin başarıya ulaşması, tüm demokrasi mücadelesi cephesinde yer alan örgütlülüklerin dayanışmaya katılması ile mümkün olacaktır. Tüm Canlarımızı ve yoldaşlarımızı destek vermeye çağırıyoruz.”

 

 

119

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir