Cts. Eyl 25th, 2021

 

IMG_0274

 

“KAYISI STRATEJİK BİR ÜRÜN”

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “Poyrazköy Davası beraatla sonuçlandı. Nasıl ki bu hukuk garabetine imza atanlar hesap veriyorsa, önümüzdeki dönemde de MİT tırlarıyla ilgili açılan davada sorumlular hesap verecektir. Yargı, siyasetin sopası olmaktan çıkarılmalıdır.” dedi.

 

 

Türkiye Ziraatçılar Derneği Malatya Şubesi’ni ziyaret eden Ağbaba, seçim çalışmalarını başlattıklarını ifade ederek, ilk olarak esnaflarla bir araya geldiklerini daha sonrada Türkiye Ziraatçılar Derneği Malatya Şubesi’ni ziyaret ettiklerini belirtti. Ağbaba, ziraat denildiğinde akla tarımın geldiğini kaydederek, “Tarım, Malatya açısından önemli. Malatya, Türkiye’nin çok çeşitli tarım ürünlerini üreten en önemli merkezlerden birisi. Malatya’nın üretmiş olduğu birçok ürün marka olmuş durumda” dedi.

 

 

Malatya’nın önemli bir tarım merkezi olduğunu dile getiren Ağbaba, “Sadece kayısı değil kavunundan kirazına birçok ürün var. Türkiye’nin en güzel dalbastı kirazı Malatya’da oluyor. Elmasından fasulyesine, tütününden tahıl ürünlerine bakıldığında önemli bir tarım merkezi. Ama maalesef kenti yönetenler, bürokratı, siyasetçisi bunun çok fazla farkında değil. Bu altı çizilmesi gereken bir nokta. Bunun geliştirilmesi ve büyütülmesi gerekiyor.” diye konuştu.

 

IMG_0266

“DÜNYA MARKASI OLMUŞ KAYISIMIZ VAR”

 

Malatya kayısısının Dünya’da marka olduğunu belirten Ağbaba, şunları söyledi: “Tabi ki Dünya’da bizimle, Malatya ile anılan kayısımız var. Kayısı denildiğinde akla Malatya, Malatya denildiğinde de akla kayısı geliyor. Tüm dünyada marka olmuş bir kayısımız var. Türkiye için önemli bir ürün. Türkiye için tartışmasız stratejik bir ürün. Dünyanın hiçbir ülkesinde böyle bir ürün yok. Dünya kuru kayısı tüketimin yüzde 85’ini karşılıyor. Ama maalesef buna rağmen Malatya kayısısı yıllardan beri çok sahiplenilmiş durumda değil. Ya afete uğruyor ya da tutarsa para etmiyor. Maalesef çiftçi bundan hak ettiği değeri alamıyor. Malatya kazanamayınca Türkiye’de kazanamıyor. Çünkü kayısı ile ilgili sadece seçim dönemlerinde konuşmaktan başka bir şey yapılmıyor. Geçtiğimiz seçimde de konuşuldu ama bir icraat yok. Biz bunun farkındayız. Malatya’nın kayısısıyla ilgili geçtiğimiz dönemde de birçok önerimiz oldu. Hem de bunu seçim bildirgemize koyduk.”

 

 

MAZOT 1 LİRA 80 KURUŞ OLACAK

 

Ağbaba, hem Malatya hem de Türkiye için seçim beyannamelerini açıkladıklarını kaydederek, çiftçiye vermeyi vaat ettikleri en önemli desteklerden birisinin mazotun 1 TL 80 kuruş olması olduğunu anlattı. Koalisyon görüşmelerinde de vaat ettikleri şeylerin konuşulduğunu aktaran Ağbaba, “Cumhuriyet Halk Partisi’nin bir vaadi olarak söylüyoruz, inşallah iktidar oluruz ve mazotu 1 lira 80 kuruş yaparız. Malatya çiftçisi de rahatlar ve üzerindeki yük hafifler. Yine kayısı ile ilgili alan bazlı destek diyoruz. 30 yaşına kadar çiftçilerin primlerini devlet ödeyecek diyoruz. Çiftçilerin borçlarının mutlaka yapılandırılması gerektiğini ifade ediyoruz. Malatya çiftçisi maalesef borcu borçla ödüyor. Zaman zaman bankadan borç alamıyor, eşinden dostundan borç alarak yaşamını devam ettirmeye çalışıyor.

 

Biz ciddiyetle, Malatya’nın sorunlarını bilerek hem Türkiye’de hem de Malatya’da bu çalışmalarımızı yürütüyoruz” şeklinde konuştu.

IMG_0283

 

“KAVGADAN UZAK SEÇİM DÖNEMİ İSTİYORUZ”

 

Ağbaba, seçim çalışmalarına başladıklarını ve bu dönemde Malatya’da olacaklarını ifade ederek, “Seçim döneminde inşallah istediğimiz başarıyı elde ederiz. Çünkü hakikaten çok çalışıyoruz. Hem seçim döneminde hem de seçim döneminden önce çok çalıştık. İftiharla söyleyebilirim ki, Malatya’nın en çalışkan milletvekillerinden oldum. Bütün sorunları bilen, çözüm önerileri üreten, boş konuşmayan, sürekli önerisi olan milletvekili olmaya çalıştım. Umarız bu seçim dönemi Malatya’da CHP açısından bir başarıyı elde ederiz, milletvekili sayımızı artırırız. Barış ve huzur içerisinde, kavgadan ve tartışmadan uzak bir seçim dönemi diliyorum. Maalesef Türkiye çok sıkıntılı bir dönemden geçiyor, çok zor bir dönemle karşı karşıya. Suruç’la başlayan ve devam eden süreçte Türkiye’de kan durmuyor, kan akıyor. Geçtiğimiz günlerde Malatya’ya bir şehidimiz daha geldi. Umarız Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında Türkiye çocukların ölmediği, gençlerin şehit edilmediği, askerlerimizin şehit edilmediği bir dönemi yaşarız” dedi.

 

 

“TÜRKİYE’DE YARGI SİYASALLAŞMIŞ”

 

Türkiye’de yargının siyasallaştığını iddia eden Ağbaba, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de hukuk uzunca yıllardan beri siyasallaşmış durumda. Siyasetçilerin bir kılıcı olmuş durumda. Bugün de kendine muhalif olan, kendini suçüstü yakalayan savcılarla, askerlerle ilgili bir hukuksuzluk yaptı. Tam bir hukuk garabeti yaşanıyor. Hiç olmadığı kadar Türkiye’de hukuk siyasallaşmış durumda. MİT tırlarında giden silahlar sorgulanmıyor. MİT tırlarının içerisinde Cumhuriyet Halk Partisi’nin belgelerle açıkladığı içerisindeki silahlar, IŞİD militanlarına giden silahlar sorgulanmıyor, o tırları yakalayan askerler, savcılar, hâkimler sorgulanıyor. 17 Aralık’tan beri bu süreç devam ediyor. MİT tırlarına silah koyanlar, silah sevk edenler, hukuksuzluk yapanlar mutlaka yargılanacaktır. Mutlaka hesaplarını vereceklerdir. Türkiye’de yargı siyasallaşmış. Poyrazköy Davası beraatla sonuçlandı. Hukuk herkese lazım. Biz, ilk günden beri Poyrazköy ve Ergenekon’la ilgili ‘bu bir kurmaca, sahte delillerle açılan dava’ diyorduk. Nasıl ki bu hukuk garabetine imza atanlar hesap veriyorsa, önümüzdeki dönemde de MİT tırlarıyla ilgili açılan davada da sorumlular hesap verecektir. Yargı, siyasetin sopası olmaktan çıkarılmalıdır. Yargı tarafsız ve özgür olmalıdır.”

 

 

GİZLİLİK KARARI SENİN SUÇLULUĞUNUN İSPATI

 

Bir gazetecinin ‘önemli davalarda gizlilik kararı alınıyor, bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?’ sorusuna, “Aslında hiç gizli karar almaya gerek yok. Direk Cumhurbaşkanı sonucu ilan etmiş. Sonucu vermek lazım, yargılama hikâye. Bu bir garabet. Neyi gizliyorsun? Gizlemek istediğin ne? Gizlemek istediğin senin suçlu olduğunu gösteriyor. Sen suçlu olmazsan, bu iş içerisinde suç işlememiş olsan gizlilik kararı almazsın. Bu gizli kararı alanlarda hesabını zamanı geldiğinde verir. MİT tırlarıyla Ortadoğu’ya silah gönderen ve Suriye’yi kan gölüne çevirenler bunun hesabını mutlaka verecektir.” diye konuştu.

 

 

 

“ÇİFTÇİLERİN MAĞDUR OLMASINA SEBEBİYET VERİYOR”

 

Türkiye Ziraatçılar Derneği Malatya Şubesi Başkanı Ahmet Tufan ise, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’nın çiftçiye ve kayısıya sahip çıkmasının kendilerini memnun ettiğini söyledi.

 

 

Çiftçilerin sorunlarını da dile getiren Tufan, “Her ne kadar kayısı da sigortacılık olsa da, sigorta primlerinin aşırı yüksek olması, çiftçilerimizin mağdur olmasına sebebiyet veriyor. Umut ediyorum ileriki dönemde genel başkan yardımcımız, bunu mecliste gündeme getirir.” dedi.

140

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir