Cts. Eyl 25th, 2021

Pir Sultanlar Madımak yolunda

DSCF3307

PSAKD (Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Malatya Şube Başkanı Songül Tunçdemir, Sivas katliamının yıl dönümü dolayısıyla bir basın açıklaması yaptı:
“Bundan 22 yıl önce Sivas’ta İnsana, aydınlığa, düşünce özgürlüğüne düşman, ırkçı ve şeriatçı güçler, ‘’Şeriat İsteriz’’, ‘’Cumhuriyet Sivas’ta kuruldu, Sivas’ta yıkılacak’ sloganları atarak, savunmasız 33 insanı Madımak Otel’inde kıstırdılar ve oteli ateşe vererek tarihe kara bir sayfa eklediler.

Madımak Katliamı, ortaçağ vahşetiyle Türkiye’nin aydınlığına, demokrasi ve laikliğe, halkların kardeşliğine, bir arada yaşama kültürüne yapılan bir saldırıydı.

Aradan 22 yıl geçti; ne Madımak Oteli Utanç Müzesi yapıldı ne de katliamı gerçekleştirenler cezalandırıldı. Madımak ile ilgili yaşanan skandallara her gün yeni bir tanesi eklenerek Madımak defalarca yakıldı.

Madımak katliamı devlet desteklidir, katliamdan sonra yapılan davanın zamana yayılıp önemsizleştirilmesi ve en son katillerin aklanması, dönemin başbakanının ‘’sonuç vatana millete hayırlı olsun’’ demesi, bunun açık göstergesidir. Madımak Davası, sıradan bir dava değildir. Madımak Davası, aynı zamanda yüzyıllarca Bizans, Selçuklu, Osmanlı Döneminde yürütülen Alevi Katliamlarının davasıdır.

2 TEMMUZ’DA MADIMAK ÖNÜNDEYİZ

Yeni Madımakların tekrar yaşanmaması için her yıl olduğu gibi bu yıl da 2 Temmuz’da Sivas’ta olup burada kaybettiğimiz canları bir kez daha anacak ve Madımak Oteli’nin utanç müzesine dönüştürülmesi yönündeki kararlılığımızı bir kez daha göstereceğiz.

Bu gün IŞİD katil sürüleri tarafından Ortadoğu halklarına yapılan katliamlar da insanlığa karşı işlenmiş suçlardır. Bu katliamlar, ülkemizde yaşayan halklar ve inançlar anlamında da yeni bir sürecin tanımlanması demektir. Halkların ve inançların, demokrasi güçlerinin, ezilenlerin, yoksulların bir araya gelerek oluşturacakları öz savunma yeni katliamları önlemek açısından çok önemlidir. Ortadoğu halklarının baş düşmanı haline gelen İŞİD katillerinin ülkemize çok uzak olmadığı bilinmelidir. IŞİD çetelerinin kimler tarafından beslendiği bizler tarafından çok iyi bilinmektedir. Sivas ta katliam yapan zihniyetin sahipleri ile İştebrak’ta, Maan’da, Kobane’de ve daha birçok bölgede yapılan katliamların zihniyetinin sahipleri aynı güçlerdir. Bu zihniyete dur demek tüm duyarlı halkımızın insanlık görevi olmalıdır.

Bu nedenle duyarlı halkımızı, 1 Temmuz Çarşamba günü saat 18.00’ de Malatya Kuyuönü Mezarlığı önünden başlatacağımız yürüyüşe, 2 Temmuz 2015 tarihinde ise Madımak Oteli önünde bizlerle birlikte olmaya davet ediyoruz. “
DSCF3307

260

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir