Cts. Eyl 25th, 2021

 

Sultan KILIÇ

 

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Malatya şubesinin organize ettiği Hızır cemi, dernek binasında gerçekleştirildi.

 

Hızır ceminde dernek binasının bodrum katında bir araya gelen canlara hitaben konuşan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Malatya Şube Başkanı Songül Tunçdemir, açış konuşmasında:

 

“Erenler! Gönül Dostları! Sevgili Canlar!

 

Sizleri, Kerbelâ’da katledilen Hüseyin’in, En-el Hâk diyen Hallac-ı Mansur’un, derisi yüzülen Seyyid Nesîmi’nin, Banaz’da asılan Pir Sultan’ın ve günümüze kadar yezit soyunun devlet zulmüne karşı onurluca ve başı dik ölüme meydan okuyan tüm hak âşıkları ve özgürlük neferlerinin mücadelesine saygıyla, aşk-ı niyazlarımı sunuyorum.

Alevilik, özgür, paylaşımcı, sevgiye ve ortak yaşama dayalı bir öğretidir. Aleviliğin içine bütün inançlar ve kültürler sığar ancak Alevilik bunların hiçbirine sığmayacak kadar derin bir felsefedir. Bir ummandır. Hızır, Şah-ı Merdan Ali’dir, Hızır; Şah-ı Merdan Ali’nin darda kalanlara, zorda kalanlara, sıkıntıya düşenlere yardımcı olması için gönderdiği yanı başımızdaki temsilcisidir. Hızır, bizim için toplumsal yaşamdaki adalet ve güvencenin sembolü olmuştur. Haksızlığa uğrayanlar Hızır’a sığınır…

Birlikte dünümüzü, günümüzü ve geleceğimizi aşk ile örmek, bir tas aşurede aşkı ve emeği paylaşıp “bir” olma yolunda gayret göstermek muradımızdır. Her deyişi kutsal bir kitap derinliğinde olan ulu ozanlarımız, pirlerimiz; bilimin, tarihin ve mantığın ışığında yolumuzu aydınlatmaktadır. Onlara aşk olsun! Yolunuz kaim, ışığınız daim olsun. Emekleriniz hak ve halk katına yazılsın. Hızır yoldaşınız olsun… Gerçeğin demine Hüü! Aşk-ı niyazlarımla…” diyerek canları selamladı.

 

Aleviler, ödedikleri vergileri helal etmiyor

Derneğin bodrum katı, Malatya Zeynel Abidin Kültür ve Dayanışma Vakfı’ndan ödünç getirilerek beton taban üzerine serilen halı ve kilimlerle, ceme gelen insanların oturabileceği bir ortama dönüştürülmüş. Alevilerin ibadethanesi olan cem evlerinin devletçe tanınmaması, Alevilerin vergilerinden Alevilerin ibadethanelerinin pay alamaması, cemi yürüten dede tarafından dile getirildi. Derneğin bodrum katında Hızır cemi için bir araya gelen canlara Alevi dedesi, cem evimizin olmayışı, gönüllerimizin geniş olmasıyla bugün için dert etmeyeceğimiz sorundur. Bu, biz Alevilerin eksiği değil, devletin Alevilere hakkımızı vermemesi, haksızlık yapmasının sonucudur, diyerek Diyanet’e giden Alevi vergilerinin Alevilerce harcanmadığını, bunun için haklarını helal etmediklerini açıkladı.

 

Zâkirlerin deyişleri eşliğinde semah ibadeti yapıldı.

 

Cemde on iki hizmet, Hak meydanına geldi; dede, rehber, gözcü, çerağcı, zakir, ferraş, saka, sofracı, peyik, pervane, iznikçi, gözcü hizmetleri dualarla gerçekleştirildi. Cem olmanın erdemleri üzerinde durulurken, cemde uyulması gereken kurallar da dile getirildi. Birbirine dargın olanlar varsa şimdi, bu meydana, Hak meydanına gelsin. Bizim helalleşme yerimiz Hak meydanıdır. Burada bulunan canlar, bir birinizden razı mısınız, sorusu soruldu üç kez. Her defasında razıyız, diye yanıt verdi topluluk.

Semah ibadetinin ardından dualarla lokmalar ikram edildi. Lokmaların dağıtımının ve yenmesinin de bir ibadet olduğu ifade edildi.

 

 

 

sultankilic44@hotmail.com

 

298

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir