Cts. Oca 16th, 2021

DES İl Bşk Veysel FIRAT

 

DES: ÖĞRETMENİN LİNÇ EDİLMESİNİ ASLA KABUL ETMİYORUZ

 

Demokrat Eğitimciler Sendikası Malatya İl Başkanı Veysel Fırat, yaptığı yazılı basın açıklamasında:

 

“Gazi Anadolu Lisesi müdür yardımcısı olan bir öğretmenin sosyal medyadaki bir paylaşımı yüzünden hedef haline getirilip mahalle baskısı oluşturularak linç edilmesini antidemokratik ve ilkel bir davranış olarak değerlendiriyoruz. Paylaşımın içeriğini dikkate alınacak önemsenecek derecede bir şey değil. Sonuçta kanunla suç sayılacak cinsten bir açıklama değil. Devleti hedef alan, devletin varlığına kast eden bir durum yok. Basit bir paylaşım için bu kadar yaygara koparılması anlaşılır türden bir tutum değildir. Bu düşünce bazıları tarafından doğru kabul edilmeyebilir tabii ki. Ancak bu düşüncesini sosyal medya hesabından paylaşmasından dolayı bu kadar saldırıya maruz kalması da doğru bir davranış olmadığı gibi düşündürücü bir durumdur.

 

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ TEPKİLER İÇİN SORUŞTURMA AÇTI

 

Milli eğitim müdürlüğünün öğretmen hakkında soruşturma açması ise öğretmenine sahip çıkılmadığını göstermektedir. Bu soruşturmanın açılması sadece ve sadece tepkiler üzerinedir. Parti aşağılayıp parti övmekten tutun da, cumhurbaşkanına hakaretten terörü ve teröristi övmeye kadar varacak paylaşım yapanlar var. Eğer bu paylaşımla soruşturma açılıyorsa bunu emsal göstererek binlerce öğretmenin sosyal paylaşımlarından bir dosya hazırlanıp milli eğitim müdürlüğünün önüne konulursa bu dosyalar için de soruşturma açılması gerekir. Devletin varlığını be birliğini hedef alan düşüncelerin dışında ki her düşünce açıklanabilmeli paylaşılmalıdır. Müdürlüğümüz maalesef bu konuda üstüne düşeni yapamayıp linç girişimine katkı sağlamıştır. Demokrat Eğitimciler Sendikası bu yaklaşımı asla kabul etmemektedir.

 

PARTİLERİN BU PAYLAŞIMLA UĞRAŞMASI PARTİLERİN BÜYÜKLÜĞÜNE TERS DÜŞER

 

Bir parti gitmiş Gazi Anadolu Lisesi önünde ve ders saatinde öğretmeni hedef alan açıklama yapmış. Eğer bu doğruysa Türkiye’yi yönetmeye talip olan bir partinin bu kadar küçük bir meseleyi devlet meselesi haline getirmesi partinin büyüklüğüyle pek örtüşmemiştir. Devleti ve devleti temsil edenleri küçük düşürecek açıklamalar kanunen suç olmasına rağmen, bu suçu işleyenler hakkında yasal işlem başlatıldığın da düşünce özgürlüğü zedelenmiş oluyor da bu paylaşım nasıl oluyor da düşünce özgürlüğü sınırları içine girmiyor, anlayamıyoruz.

 

Biz DES olarak, öğretmenimize yapılan linç girişimini antidemokratik, çağdışı, ilkel ve faşist bir yaklaşım olarak değerlendiriyoruz. Çok değerli öğretmenlerimizden paylaşımlarına dikkat etmelerini, toplum değerlerine saygı duymalarını ve farklı inançlara kendi inancımıza olan saygı derecesinde hassasiyet gösterilmelerini öneriyoruz. “

Nevzat Turan oyun

 

 

62

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir