Çar. Eyl 22nd, 2021

 

Çırmıhtılı Özyavuz ailesinin yoğun acısı

 

Sultan KILIÇ

 

28 Aralık 2014 tarihinde, Turgut Özal Tıp Merkezine yakın bir mesafede yaşanan trafik kazasında Abdullah (Abdurrahman) ile eşi Fatma Özyavuz hayatlarını kaybetti. Trafik kazasının ardından, kazanın oluş şekli daha netleştikten sonra merhumun kardeşi Mustafa Özyavuz, yazılı bir basın açıklamasıyla kazanın oluşu hakkında kamuoyunu bilgilendirdi.

Mustafa Özyavuz, kaza nedeni ile ilgili olarak kardeşinin hatalı olduğu yolunda bazı gazetelerde yer alan iddiayı, resmi rapor ve krokilerle yalanladı. Ağabey Özyavuz'un yaptığı açıklamaya göre, kazayla ilgili resmi raporda, kazaya karışan diğer iki aracın sürücüleri "kusurlu" gözükürken, eşiyle birlikte yaşamını yitiren Abdurrahman Özyavuz'un kusurunun bulunmadığı tespiti yer alıyor.

 

Ağabey Mustafa Özyavuz, kazada kardeşinin hiçbir suçunun olmadığını, trafik polisleri tarafından hazırlanan kaza yeri krokileri ve raporda açıkça belirtildiğini bildirdi ve şunları söyledi: İşte Mustafa Özyavuz’un açıklaması:

“28 Aralık 2014 tarihinde, Turgut Özal Tıp Merkezine yakın bir mesafede yaşanan trafik kazasında, kardeşim Abdullah (Abdurrahman) ile eşi Fatma Özyavuz’u kaybetmiştik. Ailemizi ve dostlarımızı yasa boğan bu elim kazanın hemen ardından geçilen haberlerde, kazanın merhum kardeşimin hatalı “U” dönüşü yapması nedeniyle gerçekleştiği belirtilmişti.

 

Kardeşim o sırada eşiyle birlikte, kendi aracında, Araştırma Hastanesinden Malatya yönüne dönmekteydi. O noktada dönüş yapmasını gerektiren bir durum yoktu. Ancak haberler bu şekilde aktarıldığından ve kazayı görmediğimizden bir şey diyemedik.

 

Ancak yetkililer tarafından yapılan inceleme sonrası çizilen krokiler ve tutulan kaza özeti raporunda kardeşim merhum Abdullah Özyavuz’un suçsuz olduğu, hatalı dönüş yapan ve çarpan araçların kazaya karışan diğer araçlar olduğu belirtilmiştir. Buna ilişkin rapor ve krokiler ekte bilginize sunulmuştur.

 

Böyle vahim bir kaza sonrasında basın mensuplarının doğru haber almakta zorluk çekeceğinin bilincindeyiz. Dolayısıyla haberi yapan basın mensuplarının iyi niyetle, çevreden aldığı bilgilerle haber yaptığını düşünüyoruz. Kısacası, kazada kardeşimin kusurlu gösterilmesinden dolayı kimseyi suçlamıyoruz çünkü kazanın oluş şeklini bizler de bilmiyorduk.

 

Özyavuz ailesi olarak trafik kazalarında daha önce de yakınlarımızı kaybetmiştik. Yıllar önce 25 yaşındaki amcam oğlunu, 2012 yılında ise kızımı kazada kaybetmiştim. Son yaşadığımız kayıplar acımızı daha da derinleştirdi.

 

Hepimizin bildiği gibi trafik kazaları ülkemizde büyük bir sorun. Gerek eğitimsizlik, gerek karşısındaki insanların can ve mal güvenliğine saygı göstermeme nedenleriyle insanlarımız trafik kurallarına uymuyor, hız yapıyor ve binlerce canımız yitiyor. Trafik kazalarından ölümlerin bir an sona ermesi için toplum olarak ayağa kalkmamız ve üzerimize düşeni yapmamız gerekiyor. Bizlerin canı çok yandı, kimsenin canı yanmasın artık diyorum.

 

Bu arada kardeşim ve eşinin ölümü nedeniyle bizleri yalnız bırakmayıp acımızı paylaşan tüm Malatya ve Yeşilyurt halkına, eşimize, dostumuza teşekkürlerimi sunuyorum. “

sultankilic44@hotmail.com

 

 

 

 

313

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir