Sal. Eki 27th, 2020

 

 

Hasan GÜL

 

Siz eğitmende okudunuz mu? Eğitmelerin çalışmalarını gördünüz mü? Benim müfettişlik yaptığım yıllarda ancak uzun yollar çalışmış az sayıda eğitmen kalmıştı. Ben de üç yol eğitmende okudum.

 

Müfettişliğim süresinde Gümüşhane ve Malatya’da 11 eğitmen teftiş ettim. Biz onların eğitim tekniğini bildiğimiz için aradığımız özellikleri ona göre tespit ederdik.

 

Malatya- Doğanşahir ilçesinin bir köy ilkokulunda Eğitmen Özmen emmiyi teftiş edeceğim. Özmen emmi esprili, laf  bilir, sevilen biri ancak yeni karşılaşacağım. Özmen Emmi, birinci sınıf okutuyor. Sınıfa girdim, çocuklar ayağa kalktılar. Çocukları yerlerine oturttum. Özmen emmi, hoş geldin, dedi yer gösterdi, oturdum.

 

Özmen emmi, matematik dersi işliyor. Zihin alıştırmaları adı altında basit hesaplamalar yaptırıyordu. Tekrar çalışmasına başladığında kim kalkacak, dedi, bütün parmaklar havada. Birisini kaldırdı, sınıftaki öğrencileri saydırdı. Çocuk saydı 31 kişi dedi. Özmen emmi devam etti, beni katarsan kaç eder? Çocuklar hep bir ağızdan otuz iki, diye yüksek sesle bağırdılar. Özmen emmi devam etti, müfettişi beyi katarsanız kaç kişi olur? Çocuklar yine hep bir ağızdan otuz üç, dediler.

 

Tekrarlattı, çocuklar yine hep bir ağızdan otuz üç, dediler. Devam etti, peki, müfettişi siktir  ettik, kaç kişi kaldı? Yine hep bir ağızdan otuz iki, sesleri. İzin istedim, çocuklara o sayıları tekrarlattım. Aynı heyecanla cevap verdiler. Sordum peki öğretmeninizi siktir ettik kaç kişi kalır? Hep bir ağızdan otuz iki, dediler.

Anladım ki Özmen emminin doğal anlatımı bu. Olayı müfettişler kurulu toplantısında anlattım. Milli Eğitim Müdürü Ekrem Polat, bir hafta sonu gününde Özmen emmiyi gittiğimiz kahvehaneye getirtti. Hal-hatır sohbet sırasında Müfettiş Ali Aktaş sordu. Özmen emmi, müfettişi nasıl siktir ettin, dedi. Özmen emmi, çok ciddi bir ifadeyle o da beni siktir etti, dedi.

428

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir