Paz. Ara 4th, 2022

 

Tüm ülkeyi ayağa kaldıran Özgecan Aslan’ın hunharca katledilmesi, Arguvan’da da yankı buldu. Meydanı dolduran baştan aşağı siyahlar giymiş kadınları ve genç kızları erkekler yalnız bırakmadı.

 ”Kadınlar onurumuzdur; bu katliamı yapanlar erkekse biz erkekliğimizden utanıyoruz “ diyerek kadına yönelik şiddeti birlikte protesto ettiler. Arguvan halkı, yaşatılan acıda tek yürek oldu. Katılımcılar, yapılan konuşmalar sırasında gözyaşlarını tutamadı. Özgecan Aslan için saygı duruşu ile başlayan protesto gösterisi, genç kızların konuşması ve lise öğrencisi kızların şiirler ile duygu seline dönüştü.

 

Sloganlar ve alkışlar eşliğinde yürüyen yaklaşık bin kişi Arguvan’daki esnafların da alkışları eşliğinde  ana caddenin sonuna kadar yürüdü.

 

Konuşmacılar, kadına yapılan şiddeti kınayan ve şiddete karşı sessiz kalınmaması gerektiğinin altın çizerek, Arguvan’dan seslerini yükselttiler. Meclis Güvenlik yasaları ile ilgili görüşmelerde Türkiye Büyük Millet Meclisinde yaşanan saldırıyı da şiddetle kınadılar.

 

Belediye Başkan Yardımcısı Kanber Yıldırım ve Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş, tüm katılımcılara, özellikle de kadınlara bu duyarlılıklarından dolayı teşekkür etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir