Sal. Eyl 28th, 2021

 

Gözaltında işkence görüp intihar eden Onur Yaser Can'ın annesi Hatice Can da intihar etti. Onur Yaser’i intihara sürükleyenlere: "Onu öpüp, toprağa koyduğum anı hep rüyamda görüyorum. Ama çırılçıplak soyulup aşağılanmış halini hayal edemiyorum." Dedi anne Hatice Can.

Onur Yaser Can, 2000'de Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mimarlık Bölümü'ne girdikten sonra, aldığı bursla Brüksel'deki Saint Lucas Güzel Sanatlar Okulu'nda bir yıl sanat eğitimi aldı, ayrıca ERASMUS Değişim Programı kapsamında İtalya'da Bari Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nde bir yıl okudu. 1982 doğumlu Can, 2009'da okulu bitirdikten sonra İstanbul'a taşındı.

 

Onur Yaser, 2 Haziran 2010'da, Harbiye'de esrar satın aldığı gerekçesiyle yakalandı. İfadesi avukat bulundurulmadan alındı. Yasal bir gereklilik olmasına karşın Giriş Doktor Raporu alınmadı. Onur Yaser nezarete alınarak çırılçıplak soyularak cinsel istismara maruz bırakıldı, bu sırada acı içinde polislere yalvaran genç bir insanın sesi dinletildi, hakarete uğradı, tokatlandı, muhbirliğe zorlandı.

 

Gözaltı sonrası alınan Çıkış Doktor Raporu için yapılan muayene, polisler huzurunda yapıldı. Doktor raporu, Yakalama ve Gözaltına Alma Yönetmeliği'ne ve İstanbul Protokolü'ne aykırı biçimde düzenlendi. Onur Yaser, savcının salıverilmesi talimatına karşın Çıkış Doktor Raporu'ndan sonra tekrar emniyete götürülüp bir süre daha tutuldu.

 

Yakalandığı gecenin ertesi günü, telefonla aranarak imzaladığı ifade ve tutanaklarda "tarih hatasının düzeltilmesi" gerekçesiyle ikinci kez emniyette çağrıldı. Emniyete gittiğinde, ifadesine bazı eklemeler yapıldı, karanlık bir ortamda korkutulup tehdit edilerek yeni ifade ve tutanaklar imzalatıldı.

 

Üzerinde yakalanan esrar maddesini satın aldığı kişinin telefonunu, kim veya kimlerden öğrendiğini söylemediği için, 20 gün boyunca bir polis ekibince izlendi, telefonu dinlendi.

 

Pencereden atladı, kurtarılamadı

 

Onur Yaser, bu gelişmelerden sonra tedirgin olarak avukata başvurdu. Avukat, iki kez alınmış olan ifade tutanağında, ifadeyi alan komiser vekili polis memurunun imzasının bulunmadığını fark etti. Avukatına, müvekkilinin yeniden ifadesinin alınacağını söyleyerek Onur Yaser'i, üçüncü kez ifade vermesi için Narkotik Şubeye çağırdılar.

 

Onur Yaser ifade vermesi gereken günden bir gün önce, saat 22.00 civarında, üçüncü kattaki evinin penceresinden çıplak bir şekilde atladı. Atladığında hayatta olan Onur Yaser, ambulansın geç gelmesi, götürüldüğü ilk hastanenin başka hastaneye sevk etmesi ve ikinci hastanede de zamanında müdahale edilmemesi sonucu hayatını kaybetti.

 

Anne Hatice Can: “Onur Yaser, yaşamına son verme girişiminde bulunmadan bir kaç saat önce bizden İstanbul'a gelmemizi istemiş, sıkıntıda olduğunu söylemişti. Saat 03.00 sıralarında İstanbul'a ulaştığımızda, oğlumuzu kaybetmiştik. Adli Tıp, Onur Yaser'in iç kanama sonucu öldüğünü belgeledi.

 

Arkadaşları ve patronu, Onur Yaser'in gözaltına alındıktan sonra yemeden içmeden kesildiğine, ürkek, tedirgin bir halde olduğuna, suskunlaştığına, iş konsantrasyonunun ve psikolojisinin bozulduğuna tanık oldular.”

 

"Hüngür hüngür ağlıyordu"

 

Onur Yaser, arkadaşlarına anlattığı ve yaşamına son verme girişiminden bir gün önce kendi el yazısı ile yazdığı ve yarım kalmış olan nota göre; savcının serbest bırakın talimatına rağmen emniyette çırılçıplak soyuldu, hakarete uğradı, başkaları hakkında ifade vermeye zorlandı.

 

Ölümünden bir gün önce konuştuğu bir arkadaşına ise şunları anlattı: "Gözaltında çırılçıplak soyuldum. Duvara yaslanmamı söylediler. Öksürtüldüm, bir süre çömeltilerek bekletildim. Bu süreçte ağlayan, polislere yalvaran bir kişinin sesi dinletildi, tokatlandım, sözlü olarak aşağılandım. Polislerden biri beni telefonla emniyete çağırdı ve önceki ifademden farklı bir ifade imzalattılar. Muhbirlik yapmam söylendi."

 

Arkadaşı, dosyadaki ifadesinde, "Benimle konuşurken zorlanıyordu, hüngür hüngür ağlıyordu. Söyledikleri zor anlaşılıyordu. İfadeyi imzalaması konusunda tehdit edildiğini söyledi." dedi.

 

Anne Hatice Can: “Oğlumuzu kaybettiğimiz gün, polisler hakkında suç duyurusunda bulunarak, ona işkence yaptıkları, cinsel istismarda bulundukları ve psikolojik baskı altında tuttukları için ölümüne neden olduklarını belirttik. Şişli Etfal Eğitim Araştırma Hastanesi, Okmeydanı Eğitim Araştırma Hastanesi ve İstanbul 112 İl Ambulans Servisi Başhekimliği görevlileri hakkında da geç müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulunduk.

 

Takipsizlik kararı verildi

 

Polisler hakkındaki soruşturma Fatih Cumhuriyet Savcılığı'nda yaklaşık 11 ay sürdü. Bu sürede, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı üç kez değişti. Savcılığın isteği üzerine, ancak talebimizin aksine Nezaret Odası kameraları değil de yalnızca emniyetin giriş çıkış kameralarını inceleyen bilirkişiler, Onur Yaser'e işkence, cinsel istismar ve kötü muamele yapıldığına ilişkin bir kayda rastlamadıklarını belirttiler.

 

Soruşturmayı tamamlayan Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş, bilirkişilerin bu raporu üzerine, dört polis hakkında işkence suçundan takipsizlik karar verdi. Aynı kararda, Narkotik Müdürlüğü bilgisayarlarının imaj kayıtları dikkate alınarak, iki polis hakkında resmi belgede sahtecilik suçundan fezleke düzenlendi. Takipsizlik kararına itiraz ettik.

 

Hakkında takipsizlik kararı verilen bir memur, Onur Yaser'in üst aramasının çırılçıplak yapıldığını, ancak "İşkence yapılıp yapılmadığını görmediğini", diğerinin " çırılçıplak aramayı bizzat arkadaşı polis memuru ile birlikte yaptığını, ama çok nazik davrandığını" söyledi.

 

Oğlumuzun ihlal edilen yaşam hakkı için adalet arama mücadelemizde, yurtiçinde ve yurtdışında; Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı, TBMM İnsan Hakları İnceleme ve Araştırma Komisyonu, İnsan Hakları Derneği, Avrupa Konseyi İşkenceyi Önleme Komitesi, Birleşmiş Milletler Şiddet Özel Raportörü, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği ve Birleşmiş Milletler Keyfi Gözaltına Alınanlar İçin Çalışma Grubu olmak üzere, yedi kuruluşa şikâyet başvurusunda bulunduk.”

Ülkemde anneler çocuklarına kavuşmak için ölüme sığınıyorlar.

 "Gözaltında çırılçıplak soyuldum. Duvara yaslanmamı söylediler… Bir süre çömeltilerek bekletildim. Bu süreçte ağlayan, polislere yalvaran bir kişinin sesi dinletildi, tokatlandım, sözlü olarak aşağılandım. Polislerden biri beni telefonla emniyete çağırdı ve önceki ifademden farklı bir ifade imzalattılar. Muhbirlik yapmam söylendi", Yaser Can karakolda yaşadıklarını arkadaşlarına bu şekilde anlattı. Ardından karakola tekrar çağrıldı. Ancak o çırılçıplak soyularak işkenceye maruz kaldığı karakola gitmek yerine, çırılçıplak soyundu ve kendini evinin camından attı. Genç mimar 28 yaşında hayata gözlerini yumdu.

 

"…benim çocuğum kayıt dışı yakalanmış, kayıt dışı işkence görmüş ve tüm bu yaşadıkları neticesinde intihara sürüklenmiştir.  Yıllarca, içimizde evlat acısıyla adalet aradık. Karşımıza hep duvarlar çıkardılar… Adaletsizlik canımızı acıttı, yüreğimizi kanırttı… Eşim dayanamadı…" (Yaser Onur Can'ın babası, Hatice Can’ın eşi Mevlüt Can)

178

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir