Sal. Eyl 28th, 2021

 

 

      

Sağlık emekçilerinin yanı sıra eğitim emekçilerine de saldırıların yoğunlaşması, Türkiye genelinde olduğu gibi Malatya’da da endişeyle izlenmekte.Öğretmenlere yönelik şiddeti kınamak üzere Malatya merkez postanesinin önünde toplanan eğitimciler, bir basın açıklamasıyla bu konuda hükümeti de uyardı.

Eğitim Sen Malatya Şube BaşkanıAli Ekber Baytimur, yaptığı basın açıklamasında:

“Daha önce, Gaziantep’te bir doktorun ölümüne neden olan, Kütahya’da bir öğretmenimizin yaralanmasına neden olan şiddet, bu defa da İstanbul Esenyurt’ta, Kıraç Lisesi’nde karşımıza çıktı. Tasdikname alan öğrencisinin bıçaklı saldırısına uğrayan Narife Çekcek, uğradığı saldırı sonrasında yoğun bakım servisine alındı. Yaşanan bu üzücü olay, AKP’nin kamu yararına hizmet üreten emekçilerin yaşam hakkını korumak için hiçbir adım atmamasıyla daha vahim bir hal almıştır.

Daha önce ifade ettiğimiz üzere bu şiddetin arkasında güvenlik zafiyeti değil; AKP’nin emekçileri yoksullaştıran, güvencesizleştiren ve hizmet üretiminin tüm sorumluluğunu emekçilere yükleyen politikaları bulunmaktadır. Kısaca öğrenciyi müşterileştiren; öğretmeni de müşterilerin beklenti ve isteklerini karşılamak zorunda olan bir köle haline getiren politikalar hastane ya da okul fark etmeden her yerde şiddeti üretmektedir.

“Müşteri memnuniyeti”nin adeta kutsandığı bir ülkede…”

Yaşanan bu şiddetin önlenebilmesi, söz konusu politikaların değişmesinden, emekçileri hedef haline getiren politikalara ve açıklamalara son verilmesinden geçmektedir. Çözüm daha fazla güvenlik ve ağır cezalandırma politikalarında değildir. Çözüm, emekçilerin daha fazla örgütlenerek kendi işyerlerini, yaşam alanlarını dönüştürebilecek güce sahip olmalarından ve müşteri ilişkisinden ziyade öğretmen ile öğrenci ilişkisinin demokratik bir şekilde yeniden kurulmasından geçmektedir. Unutulmamalıdır ki, emekçilerin sindirildiği, iş güvencelerinin elinden alındığı, “müşteri memnuniyeti”nin adeta kutsandığı bir ülkede bu tür üzücü olayların önüne geçmek mümkün değildir.

“Tüm derdinizin daha fazla kar elde etmek olduğu…”

Eğitim Sen olarak emekçilere yönelen bu şiddeti kınıyor ve bu şiddetin son bulması için acilen gerekli adımların atılmasını istiyoruz. Bizler, öğrencilerimize demokratik bir yaşamın gereklerini öğretebileceğimize inanıyoruz! Siz, bizleri yönetenler! Tüm derdinizin daha fazla kar elde etmek olduğu bir ülkede, demokratik yaşamın imkanlarını bizlere sunabileceğinize inanıyor musunuz?

Demokratik yaşamı ve çalışma koşullarını sağlayacak olan bizleriz, bizlerin örgütlü mücadelesidir. Eğitim emekçileri başta olmak üzere, kamu emekçilerine yapılan şiddeti şiddetle kınıyor, Narife öğretmenimize acil şifalar diliyoruz.” dedi.

Sultan KILIÇ                      sultankilic44@hotmail.com

 

 

 

121

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir