Sal. Eki 27th, 2020

 

 

Raşit KISACIK

 

rasit.kisacik@gmail.com

 

 

17 Ocak 2018 tarihinde başlayıp hala devam eden Suriye’nin Afrin beldesine düzenlenen “Zeytin Dalı harekâtı” da etkisiz hale getirilen PKK/PYD terörist sayısı  (17 Mart 2018) tarihi itibariyle 3500’e yakın terörist etkisiz hale getirilmiş. (Resmi makamların resmi açıklamalarından) Üstelik bu harekâtı TSK tek başına yapmadı yanına Özgür Suriye Ordusunda (ÖSO) aldı.

 

Yani iki aylık dönemde 3500’e yakın terörist etkisiz hale getirilmiş. Yetkililer bu operasyon nedeniyle İstiklal marşından tutunda Kuran’ının günümüz koşullarının değiştirilmesine kadar birçok değişiklikleri dillendirmeye başladı…

 

Hatta Kurtuluş Savaşı’ndan daha başarılı bir operasyon olduğunu öne sürenler bile var.

 

Kurtuluş savaşı yurdumuzu işgal eden yedi düvele karşı verildi ve  milli hudutlarımız dahilinde tüm düşmanlar püskürtülmesi ile kazanılan zaferin adıdır. Yani düşman, milli hudutlarımızdan kovdu ve Milli Hudutlarımızı şehit kanlarıyla yerini korudu.

 

Oysa “Zeytin Dalı harekâtı” Sınırlarımızı tehdit eden Akdeniz’e ulaşma çabası gösteren PKK ve uzantılarına karşı verilen harekâtın adıdır. Suriye büyük bir ilçesi Afrin ve çevrisin harekâtın addır ve TSK’nin bizim için tehdit oluşturan bu temizliği tamamladıktan sonra ülkemizi geri çekilecektir.

 

Zeytin Dalı harekâtında etkisiz hale getirilen terörist sayısı ve hala bitmeyen Afirin köy ve beldelerindeki son gelişmeler günü değil hatta saati saatine resmi olarak açıklanmaktadır.

 

“Zeytin Dalı” harekâtını çok büyük bir başarı olarak gösteren resmi ve yandaş basın (Ki elbette önemli ve büyük bir başarı harekâtıdır) 1997’leri hiç dikkate almıyor.

 

Oysa”…O yıllarda Mesut Yılmaz, Süleyman Demirel, Necmettin Erbakan, Erdal İnönü ve Tansu Çiller dönemindeki Irak’ın kuzeyindeki 25 önemli operasyonu neredeyse görmezden gelecekler. Oysa bu Tarihlerde kısa sürelerle Irak’ın kuzeyin ’deki terör yuvalarına karşı 25 büyük operasyon gerçekleştirildi.

 

Zeli, Çelik, Balyoz, Zap, Metina, Yarbay Musut Kuru gibi operasyonlarda 20 bine lakın terörist etkisiz hale getirildi.

 

Yalnızca Çelik operasyonunda 4 bine yakın terörist etkisiz hale getirildi. Benim anlamadığım bu operasyonların neden görmezden gelindiğidir? (Kuzey Irak’a son Operasyon. Truva yayınları 1997)

 

Yalnız unutmayalım, O dönemdeki harikaları TSK tek bayına yapıyordu. Barzani, Talabani, Zebari aşiretleri gibi 16 aşirete karşı…

 

Bırakın başarılarını o dönemin ünlü komutanları Balyoz Kumpası ile yıllarda cezaevlerine kapatıldı. Kimi intihar etti. Kimi hastalıktan öldü eğer etkisiz hale getirilen terörist sayısı ile bu operasyonlar karşılaştırılacaksa, Zeytin Dalı operasyonu “unda etkisiz hale getirilen terörist sayısı o dönemdeki Operasyonların ele biri kadar bile değil”

 

Peki, neden Zeytin Dalı operasyonu 1997’lerdeki operasyonlar unutturulurcasına çok büyük gösteriliyor.

 

Çünkü TBMM’sindeki parmak sayısı ve yandaş medya sayısı çok çok daha fazla da ondan mı acaba diyebilirsiniz?

 

Sanki 1997’lerde Irak’ın kuzeyine yapılan harekâtlar harekât değildi… Tamam tamam da o denimdeki şehitler şehit değil, Yaralı güvenlik güçlerimiz yaralı sayılmazlar mı?

 

Geçen yılın sonralardaki bir yazımda bölgedeki “Terörist biter ama Terör bitmez” demiştim.

 

Bu iddiamın arkasındayım…

Neden mi?

 

Bulunduğumuz aşamada Ortadoğu’da emperyalist dünya Devletlerinin inin söz birliği etmişçesine terör örgütü veya örgütlerine destek vermelerinden dolayı…

 

(Daha da mert çıkan ABD açıktan desteğini ve silah yardımını inkâr etmiyor)

 

Eskiden yani “Soğuk savaş döneminde” bu ülkelerin bize bakışları ve davranışları az çok biliniyordu. Oysa bugün o ülkelerin kendi çıkarları doğrultusunda, bırakın devletleri terör örgütleri ile kucak kucağa oldular. ABD ve Rusya hangi örgütü destekleyeceğini bırakın söylemeyi, açık açık, hatta bağırarak, dünyaya ilan ederek ne tür silah yardımı yaptığını bile açıklar oldu

 

Şimdilik Suriye’de bu aşamada, çok bilenmeyenle…

 

Suriye sorununun ne zaman sonuçlanacağı; Suriye’nin yakın bir gelecekte nasıl bir çözüme ulaşacağı; gelecekte nasıl bir rejim ve sistemin şekilleneceğiyle ilgili bilinmezlik içinde. Bu durum hedefin Afrin sonrası söylenmesi bence Türkiye’nin lehine gözükmüyor

 

İşte bu belirsizlikler içeresinde terörist biter ama terör bitmez diyorum. Terörist emperyalist güçlerin, Irak ve Suriye’nin desteğini çekmesiyle operasyonlarla biter. Ama ABD, Rusya, AB ülkelerinin çoğu terör örgütlerini desteklediği sürece de bölgedeki terör bitmez demek istiyorum.

 

Bu gidişle PKK gider TKK gelir… Yani önemli olan teröristler bitirilirken teröründe bitirilmesidir… Bu nedenle Terörist biter ve Terör bitmez diyorum… Yani PKK veya PYD biter ama önemli olan zihniyetin bitirilmesidir.

 

Sonuç olarak: ne kadar Türkiye düşmanı ülke varsa (Ki, dost ülke bilemiyorum var mı?) Türkiye’ye karşı eylem içeresinde olan terör örgütlerine destek verdiği sürece (Ki vermeyi alenen artık sürdürüyorlar…

 

O halde, TERÖRİST BELKİ BİTER AMA TERÖR BİTMEZ ÜLKEMİZDE diyorum…

 

Tüm sınır ötesi operasyonlarda şehit olan güvenlik güçlerimize Allah’tan rahmet diliyor, minnet ve şükranla anıyorum.

53

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir