Paz. Eki 24th, 2021

DSC_6926

 

 

Malatya’mızda çevre yolunun altında bulunan ismiyle müsemma Melekbaba Mahallesine ismini veren mezar çevresinde, Battalgazi Belediyesi tarafından yeni düzenleme yapılacak. Melekbaba ismine yakışır bir türbe ve kabir yapılması için çalışma yapacaklarını belirten Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, gerekli kamulaştırmaların yapılarak Melekbaba’nın şahsına yakışır bir türbe yapılacağını söyledi.

 

DSC_6939

Melekbaba Çevreyolunun altında bulunan mahalleye ismini veren Melekbaba kabrinde yeni çalışmalar yapılacak. Yıllarca Malatya halkı tarafından saygıyla anılan Melekbaba’nın kabrinin bulunduğu alan Kuzey Kuşak yolunun geçmesi ve yol üstünde kalması nedeniyle yeri değiştirilecek. Kabrin hemen arkasında bulunan evin kamulaştırılması başlatılırken, Melekbaba’nın maneviyatına layık bir türbe yapılacak.

 

Dmelek

Yapılacak çalışmalar ile ilgili incelemelerde bulunan Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, beraberinde Başkan Yardımcısı Muzaffer Karakuş ve ilgili müdürlerle birlikte incelemelerde bulundu. Battalgazi Belediye Başkanı ve ekibine eşlik eden Hidayet Mahallesi Muhtarı Engün Güleç, yaptığı açıklamada: “Başkanıma ve ekibine teşekkür ediyorum. İnce nazik düşüncelerinden dolayı. Viran olmuş terkedilmiş Melekbaba mezarı türbesine sahip çıktıkları için mahallem adına sonsuz teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Alandaki çalışmalarla ilgili açıklamada bulunan Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra çalışmalara başlayacaklarını belirterek şu ifadelerde bulundu: “Melekbaba, ismi ile anlaşıldığı gibi melek gibi bir insanın, baba unvanıyla tarikat mertebesindeki ifadesinin halk nezdindeki tezahürü olarak karşımıza çıkıyor. Burası bir semtte ismini vermiş bir mekân. Bu mekânın bakımsız olması noktasında daha düzgün bir hale getirilme konusunda neler yapabiliriz muhtarımızla birlikte bunun çalışmasını yapıyoruz. Bu bölgede kuşak yolunun geçmesi hasebiyle yol üzerinde kalması nedeniyle, Melekbaba mezarının arka tarafındaki evi kamulaştırarak Melekbaba’nın şahsına yakışır bir türbe olarak güzel bir kabir yapma aşamasındayız. Gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra, Belediyemiz Kültür Müdürlüğüne verdiğimiz talimatlar doğrultusunda çalışmalarımızı başlatacağız.” şeklinde konuştu.

112

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir