Cts. Eyl 25th, 2021

 

Gazeteci Muzaffer Tunç öncülüğünde Celal Karahan, Ümit Özerol, Erol Korkut ve Şaban Taçyıldız tarafından 2002 yılında çalışmaları başlatılarak 2005 yılında kurulan Malatya Sivil Toplum Örgütleri Birliği (MASTÖB); dernek, vakıf, spor kulüpleri ile Malatya’nın il ve ilçe belediyelerinin de üye olduğu bir kuruluş olarak uzun yıllar adından sıkça söz ettirdi. 

 

Ülkemiz açısından tarih boyunca büyük önem taşıyan batıyı doğuya, doğuyu batıya bağlayan en önemli kavşak konumundaki Malatya ilinin ve tüm Malatyalıların her türlü sorununun tespiti ile çözümleri konusunda çalışmalar yapmak, Malatya’nın ekonomik, sosyal, kültürel, tarihsel birikim ve değerlerine sahip çıkarak kenti dünya çapında tanıtmak, kentin her noktasında görev alan kişi ve kuruluşlar arasında dayanışma ve birlik sağlamak, Malatya ve Malatyalıların ortak değer ve sorunlarına çözümler üretmek, bu konularda her türlü çalışmayı yürütmek amacıyla kurulan MASTÖB, Türkiye genelinde yaklaşık 250 sivil toplum örgütünün de üye olduğu bir kuruluş olarak dikkat çekiyor.

 

İşte böylesi örnek olabilecek bir sivil toplum örgütünün 2010 yılından bu yana üyelerini bazı usulsüzlüklerle mağdur ettikleri iddiası gündeme bomba gibi düştü. Mağdur üyeler ise, mağduriyetlerini gerekçe göstererek daha önce MASTÖB Yöneticileri hakkında İstanbul 15.Asliye Hukuk Mahkemesi’ne dava açtılar. İstanbul 15.Asliye Hukuk Mahkemesi’nin de yaklaşık 4 yıl önce açılan dava nedeniyle MASTÖB’ün üye kayıt defterleri, kongre tutanakları, il dernekler müdürlüğü dosyaları ve diğer mahkemelerde görülen dava dosyalarını istediği ifade edildi. Ancak MASTÖB yöneticilerinin hala mahkemenin istediği evrakları 4 yıldır teslim etmemesi skandal olarak nitelendiriliyor. 

Yaşanan süreç ile ilgili MASTÖB Yöneticileri, haklarında açılan davanın bozulması için Yargıtay’a temyiz başvurusunda bulundular. Yargıtay’da davanın temyiz olabilmesi için MASTÖB Avukatı Hasan Kocabey’den üye kayıt defterleri, kongre tutanakları, il dernekler müdürlüğü dosyaları ve diğer mahkemelerde görülen dava dosyalarını istedi. 2 aydır da istenilen belgelerin Yargıtay’a MASTÖB Yöneticileri ve Avukatı Hasan

 

Kocabey tarafından teslim edilmemesi, “2010 yılından bu yana bazı usulsüzlüklerle MASTÖB üyelerini mağdur ediyor” iddiasını adeta güçlendiriyor. Daha önce de aynı evrakları İstanbul ve Bakırköy Mahkemeleri de istemiş, MASTÖB Yöneticileri ve MASTÖB avukatlarının dosyaları teslim etmediği iddia edilmişti. 

Peki, bundan sonra ne olacak? 

 

İstanbul ve Bakırköy Mahkemeleri ile Yargıtay’ın istediği dosyaları teslim etmeyen MASTÖB, skandallarla çalkalanırken mağdur üyeler ise haklarını aramaktan bir an olsun vazgeçmiyorlar. MASTÖB yönetiminden ve MASTÖB avukatlarından bugüne kadar herhangi bir açıklama yapılmazken bundan sonraki süreçte MASTÖB Yönetimi’nin ne gibi bir tutum sergileyeceği ise merakla bekleniyor.                                                  

174

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir