Sal. Kas 30th, 2021

67-68 Halil Karakoç

 

Sultan KILIÇ

 

ZORLA, CEZALI ÇİÇEK AŞISI

 

Bizde yasalar kolay kolay değişmez. Kurallar, çağa uyamaz; birileri değişime inatla karşı çıkar. Yasaklar, asla değiştirilemez. 1930’larda çiçek hastalığı salgını var diye bundan kırk yıl sonra bile, hem de zorla çiçek aşısı yapılması da böyle bir şey herhalde.

 

Sanırım son sınıftaydık. Sağlık görevlileri gelmiş, çiçek aşısı yapıyorlardı. Masa başında beyaz önlüklüler, bizim kızlar da masanın önünde sıraya girmişler, tabi öğretmen baskısıyla.

Beyaz önlüklü, kızıl ay kepli hemşire, Maraş Kız İlköğretmen Okulu’nun kız öğrencilerinin omuz başlarına birkaç çizik çiziyor toplu iğneyle. Enjektörle kolumuza, deri altına ilaç vereceklerini sanıyordum. Çok ilginç geldi bu, kolumuzun omuz başını, ilaçlı toplu iğne ile çizme yöntemi. Demek ki çiçek aşısı böyle yapılıyormuş.

 

İlkokulda, ortaokulda da kolumuza aşı yapılırdı ama kolumuzu deri üstünden çizmezlerdi, iğne vururlardı. Ertesi gün, aşı tatili olurdu. Kolumuzun aşı yapılan yeri şişer, kızarır, kor gibi yanardı bir iki gün. Ne aşısı yaptıklarını bilmezdik, merak da etmezdik. Aşıydı işte, sadece aşı; devlet öyle uygun görmüştü, o kadar.

 

Maraş Kız İlköğretmen Okulu’nun idare katında, bir anda sıradan nasılsa çıkıp yatakhane binasına koşarken buldum kendimi. Koca göbeğiyle ardımdan koşan Halil Karakoç Hoca da kıpkırmızı olmuş. Kısa boylu, koca göbekli Halil Hoca kırmızımsı, seyrek saçlı; sarı kaşlı, sarı kirpikli, sarı küçük gözlü, yusyuvarlak tombul suratlı biriydi. Beyaz tombul yanakları, kahverengi çillerle kaplıydı. Küçük kemerli burnunun delikleri, teleskop balığının pörtlek gözlerini andırırdı. Boynu yoktu; kafası, doğrudan gövdesinden çıkmış sarı- kırmızı bir yer elmasını andırıyordu.

Eskiler (14) - Kopya

Bu haliyle Halil Hoca, ömür boyu koşsa yine yakalayamazdı beni ama… Her zamanki gibi hocaların yağcıları, muhbirleri her yerdeydi. Taa gerilerden soluk soluğa seslenebildi, bir yandan da el kol işaretleriyle beni yakalamalarını buyuruyordu hiç tanımadığım öğrencilere. Bahçenin içerisinde nereye saklanabilir ki insan? Beş on yağcı, üstüme atlayarak yakaladı beni.

 

Geldi yanıma göbeğini hoplatarak. Çilli suratı kıpkırmızı olmuş, sarı küçücük gözleri kan çanağına dönmüştü. Soluk soluğa kalmış tıslıyordu. Kolumdan yakalayarak hemşirenin yanına getirdi.

 

Hemşire de kaçağa ceza olarak ve işgüzar hocaya yaranmak için herkesten fazla çizik attı omzuma. Halil Hoca da büyük bir zevkle seyretti, hemşirenin toplu iğne ile sol omuz başımda adeta tarla sürmesini.

 

Halil Hocanın beni yakalayarak aşılatması, benim sağlığımı düşündüğünden değildi. Siyasi görüşüm, onun faşist sağ görüşüne tamamen tersti. Böylece siyasi öcünü almıştı. Bunun farkında olduğumdan bağırmadım, ağlamadım… O zaman da böle düşünüyordum, şimdi de…

aşı

O gece ateşim o kadar yükseldi ki ertesi gün revirde buldum kendimi. İğneyle çokça çentik atılan omzum şişti. Çizilen yer kabardı, üzeri sanki pamuk bağladı. Ekşimiş hamur gibi kabaran aşı yerindeki kabarcığa su toplanmıştı. Ateşim öyle yükselmişti ki beni revire nasıl götürdüklerini, o zaman bile hatırlayamıyordum.

 

Bir gün boyunca ateşim hiç düşmedi. Hemşire, sanırım ateş düşürücü hap veriyordu. Birkaç gün revirde yattım. Tüm arkadaşlarım ziyaretime geliyordu, en çok da Gülnaz Zengin. Bana her konuda en çok destek olan Gülnaz’dı.

 

Herkesin aşı yeri, üç günde iyileşirken benim aşı yerimin sağalması, üç haftadan fazla sürdü. Çiçek hastalığına karşı beni korusun diye yapılan aşı, beni çiçek hastası edecekti neredeyse.

 

Cezam ağırdı ne de olsa: Alevi ailenin üyesi, sol düşünceye yakınlık duyar, aşıdan da kaçıyor. Üç ağır suç, yetmez mi?

 

sultankilic44@hotmail.com

184
One thought on “Maraş’ta omzumu, nasıl derin bir kinle çizdiyseler”
  1. MERHABA ÖĞRETMEN HANIM (?) YAZIM TEKNİĞİN GÜZEL AMA İÇERİĞİN ÇOK KOMİK. DEMEK SEN ALEVİ VE SOLCU OLDUĞUN İÇİN ZORLA AŞI YAPTIRDI SANA FAŞİST HOCAN HA. KEŞKE SANA AŞI YAPTIRMASAYMIŞ BENİM BABAM. O ÇOOOK GÜZEL YÜZÜNÜZE ÇİÇEK LEZYONLARI PEK YAKIŞIRDI EMİNİM. BU YAZINIZDA TEK FAŞİST VE TEK AYRIMCI VAR O DA SİZSİNİZ SAYIN SOLCUUU GEÇİNEN SOLCUU HANIM. SAYGISIZCA YAZDIĞINIZ ANOMALİ YAZINIZI ŞAŞKINLIKLA OKUDUM, SİZİN GİBİLERİ BİLE ÖĞRETMEN YAPAN RAHMETLİ BABAMI ESEFLE KINADIM….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir