Sal. Eyl 21st, 2021

Fazilet 7

 

Sultan KILIÇ

 

Maraş Kız İlköğretmen Okulu’nun Cebir Öğretmeni Mehmet Aslan’ı kim unutabilirdi ki? Sınıfa girer girmez, birine takmışsa yıl boyu, her ders ona takardı. Kadirlili Kadriye Karaçalı’ya takmıştı bizim sınıfta. Mehmet Aslan’ın bize takmaması için derste adeta soluksuz otururduk. Hele de öksürmek, en büyük felaketimiz olurdu. Soluksuz, yere bakarak korku içerisinde zilin çalmasını beklerdik. Hocayla göz göze gelmemek için hep yere bakardık, tahtaya bile bakmazdık.

Karaçalı mısın nesin, diye başlardı kızmaya, azarlamaya. Dersin yarısı azarlamayla geçerdi, hep aynı lafları yinelerdi. (İnternetten aradım Kadriye’yi, Çevre Gönüllüleri Derneği Adana Şube Başkanıymış. İki kez kanseri yenmiş. Bunları okuyunca, hep Mehmet Aslan Beyin bir yıl boyunca azarlamaları yüzünden kanser olmuştur Kadriye, dedim kendi kendime. Aklıma ilk gelen bu oldu.)

Sınıf arkadaşlarımızdan Haney Özdoğan’ın cebiri iyiydi, bir de Habibe’nin. Mehmet Aslan, Haney ve Habibe ile tahtada problem çözerdi. Bizler de nefessiz kalırdık teneffüs zili çalıncaya kadar. Böylece cebirden nefret ettirmişti çoğumuzu.

tarım dersi

Hatta Haney’in özverisi ve yürekliliği sayesinde cebirden geçer not alabilmiştim. Haney’in yaptığı, Mehmet Aslan gibi saplantılı birinin öfkesine benim için kendini atması, benim için çok ama çok değerlidir hâlâ.

Haney, kendi sınav kâğıdına benim adımı yazdı; ben de sınav kâğıdıma Haney’in adını yazdım, öyle anlaşmıştık. Haney, soruları yüzde yüz çözmeyecekti. Beni kurtaracak bir geçer not almamı sağlayacak kadar çözecekti. Yoksa işin içinde başka şeyler olduğundan kuşkulanabilirdi hoca. Şimdiye kadar geçer not alamamış olan ben, birdenbire nasıl olur da tam not alabilirdim? Ben de Haney adına elimden geleni yapacaktım. Elimden gelense zayıf not almaktı. Ben Haney’e zayıf not aldırdım doğal olarak, Haney de benim sınıf geçmemi sağladı.

 

Ah, şimdi duysa ne derdi Mehmet Aslan Bey? Kendi saçını başını yolmazdı kuşkusuz. Bizim saçımızı başımızı yolardı herhalde. Dersten soğutan Aslan Hoca, kendince hak görüyorsa tabi, bana ceza vermeli. Haney’i yoldan çıkaran, bu hileye onu razı eden, bu hileye muhtaç olan bendim çünkü…

Alirıza Bağrıaçık,Mehmet Aslan ve kızı

sultankilic44@hotmail.com

149

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir