Sal. Eyl 28th, 2021

 

Sultan KILIÇ

Ciddi ciddi merak ediyorum, kara kara düşünüyorum

Hani 15, 16, 17 yaşlarında çocuklardık, azıcık da genç kızlardık. Hayallerimiz, algılarımız, düşüncelerimiz, olaylar karşısında takındığımız ya da takınamadığımız tavırlarımız, siyasal duruşumuz, günlük yaşamdaki davranışlarımız o günlere özgüydü.

Duygusal, düşünsel dünyamızın farklılığı gibi fiziksel yapımız da çok farklıydı. Saçlarımız ağarmamış, dişlerimiz yeniden yapılmamış, bedenimiz defalarca ameliyat geçirmemiş, gözlerimiz zayıflamamış, bellerimiz kalınlaşmamış, seslerimiz pürüzleşmemiş, hastalıklarımız artmamıştı. Çocuklarımız, torunlarımız olmadığı gibi, dertlerimiz de bu kadar çeşitli ve ağır değildi.

Şimdi kırk elli yıl sonra karşılaşan sınıf arkadaşları neler hissettiler? Karşılaştıkları sınıf arkadaşları; hatta sıra arkadaşları, eski arkadaşlarını bulabildiler mi karşılarındaki fiziksel, ruhsal ve kimyasal değişime uğramış bu insanlarda? Yoksa ilk kez karşılaştıkları, bambaşka biriyle, yabancı biriyle mi tanıştıkları izlenimini edindiler?

Sanırım tek ortaklık; puslu camlar ardından görülmeye çalışılan, yarım asır öncesinin yaşanmışlıklarıdır. Küllenen közlerin üflenmesidir. Yaşandığı yıllarda hiç de hoş olmayan; hatta bir an önce bitip tükenmesi için saniyesine varıncaya değin karatahtaya yazılarak öç alırcasına her gün silinen o günlerin şimdilerde özlenmesi ironik geliyor. Acı da olsa gençliklerinin peşine düşen, gençliklerini bulabileceklerini uman insanların koşusu gibi.

Eski okul arkadaşlarımla karşılaşmaktan en çok da bu nedenle korkuyorum desem kınanır mıyım? Biliyorum, daha doğrusu tahmin ediyorum herkes karşısındakinde kendi çocukluğunu, kendi gençliğini arayacak. Ya bulamazsa aradığı gençliğini? Maraş Kız İlköğretmen Okulu’nun kırk elli yıl önceki öğrencileri, şimdinin anneanne- babaanne olmuş emekli öğretmenleri, arkadaşlarınızın gözlerine baktığınızda gençliğinizden izler bulabildiniz mi?

İşte bunları ciddi ciddi merak ediyorum, olası hayal kırıklığını kara kara düşünüyorum…

sultankilic44@hotmail.com

 

 

134

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir