Çar. Eyl 22nd, 2021

 

mamurekliler_tas_ocagi_santiyesinden_rahatsiz_h173117

 

 

Geçtiğimiz günlerde birçok kez eylem yaparak seslerini duyurmaya çalışan Battalgazi Mamurek Mahallesi sakinleri, mahkeme süreci ve rahatsızlıklarını sürekli dile getirmelerine rağmen ilerleyen şantiye faaliyetlerinden rahatsızlar.

 

Mamurekliler, taş ocağı şantiyesinden rahatsız

DSC_0085 

Mamumrekliler Derneği üyesi olduğunu ifade eden 44 yaşındaki Abuzer Onay, köylerindeki taş ocağının geçim kaynaklarına zarar vereceği endişelerini dile getirerek Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’dan bu konuda açıklama beklediklerini şu sözlerle ifade etti:

 

“ Ben 44 yaşında Mamurekli bir çiftçiyim. Burada tek geçim kaynağımız kayısıcılık.100-160 metre derinlikten çıkardığımız sondaj suyu ile kayısılarımızı sulayarak geçimimizi sağlıyoruz. Çiftçilik zor zanaat ve geliri de düşük. O nedenle ben iki çocuğumu inşaatlarda çalışarak okutuyorum. Kayısılar meyve tuttuğu zaman iyi kötü bir gelirim oluyor. Bu taş ocağından sonra sularımızın çekileceğinden, kayısılarımızın susuz kalacağından endişe ediyoruz.

DSC_0092

Bu nedenle Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a sesleniyoruz. Biz asla ve asla taş ocağının yapılmasına karşı değiliz. Sadece gönlümüze, Selahattin Gürkankan’ın bir su serpmesini istiyoruz. Burada iki seçeneğimiz var:

 

Birincisi; Selahattin Gürkan’ın köyümüze gelerek basın mensupları huzurunda bu taş ocağının sularımızı etkilemeyeceğini, bir jeoloji mühendisi raporu ile garanti etmesidir.

 

İkincisi ise şantiyenin mevcut yerinden iki veya üç kilometre öteye taşınıp yer altı sularımızı ve hayvancılık alanlarımızı tehdit etmeyecek bir yere taşınması olacaktır.

DSC_0080

Biz bu güne kadar Selahattin Gürkan’a asla şüpheli bakmadık. Oyumuzu verdik yine olsa yine veririz. Fakat ileride bazı insanlar gelip bakın oy verdiğiniz adamlar size sahip çıkmadı, derse bizim onlara diyecek bir lafımız kalmaz.

 

O nedenle Selahattin Gürkan’a buradan sizin aracılığınızla sesleniyorum.

DSC_0088

Bir gelsin bizimle konuşsun, amacımız üzüm yemektir, bağcıyı dövmek değildir. Lütfen bizleri, gençlerimizi başka kişilerin ellerine bırakmasınlar. Art niyetli insanlara kapılar açılmasın.”

 

Haber ve foto: Ali Morel-Murat Ali Tutar

114

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir