Pts. Eyl 27th, 2021

  ataş

 

Sultan KILIÇ

 

 MALATYA MAMUREK’TE TAŞ OCAĞINA KARŞI EYLEM

 

 

Malatya’nın Battalgazi ilçesine bağlı Beydağı Mahallesinde (Mamurek) bulunan Naldöken dağında taşocağı yapılmasına karşı, mahalle sakinleri ve çeşitli STK ve siyasi partilerin katılımıyla eylem düzenlendi.

Taşocağının doğaya ve insana zarar vereceğini belirten ve faaliyetin durdurulup başka bir yere götürülmesini talep eden mahalle sakinlerine HDP, Eğitim Sen, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Malatya Alevileri Eşit Yurttaşlık Platformu, Zeynal Abidin Vakfı başta olmak üzere çok sayıda insan destek verdi.

 

“”TAŞ OCAĞI; TOPRAĞIMIZI, SUYUMUZU, HAVAMIZI ZEHİRLEYECEK”

 

Beydağı Mahallesi adına açıklama yapan Rasim Toprak, köyümüzdeki Naldöken dağında Battalgazi Belediyesi’nin desteğiyle kurulmuş ve kurulmakta olan taşocağının coğrafyamıza yaşatacağı zararlardan dolayı bu faaliyetin iptalini istiyoruz. Bunun buradan kaldırılıp daha uygun bir yere götürülmesini haykırmak ve seslerini yetkili olan makamlara duyurabilmek amacıyla bu eylemi düzenledik, diyen Rasim Toprak, sözlerini:

“Taşocağının yeraltı sularına, tarımsal faaliyet ve bitkilerine, mera hayvancılığına, çevreye, doğaya ve insana yansıtacağı zararlar inkâr edilemez. Kısmen erken zamanda ve daha sonrada birkaç yıl içerisinde kimyasal dinamit etkileriyle Mamurek köylerimizde ve buraya yakın bulunan komşu köylerde bile yeraltını ve yerüstünü hatta solduğumuz havayı kirleterek, zehirleyerek hastalıklı ve yaşanması güç hale getireceği bilimsel bir gerçektir. “ şeklinde sürdürdü.

Ataş 3

“TEZGÂHLARINI KÖYÜMÜZE NE HAKLA KURDULAR?”

 

Köylerimizdeki on binlerce tarım arazisini bağı, bahçeyi, insanı, hayvanı, çevre ve doğayı hiçe sayıp taş ocağı gibi zararlı bir işletmeyi buraya kurmanın hiçbir adaletli ve mantıklı yanı olamaz diyen Toprak: “Taşocağını köylerimize getirip kuranların, ekolojik önemi, insan hayatını, çevre ve doğa önemini bu güne dek anlayabilmiş olamazlar. Taşocağının daha olumlu çevre ve doğaya daha zararsız bir yerde kurulmasının mümkün olduğunu biliyoruz. Ama her nedense bizden, burada yaşayan köylülerden hiçbir fikir almadan oldubittiye getirerek tezgâhlarını buraya kurmuş bulunmaktadırlar. “ ifadelerini kulandı.

Ataş 2

“KÖYLERİMİZDE TAŞ OCAĞI KESİNLİKLE İSTEMİYORUZ”

 

Taşocağının kurulmasına sonuna kadar karşı olacaklarını belirten Toprak; insanlığın, çevre ve doğanın öneminin de adaletinin de bunu gerektirdiğini söyledi. Toprak: “Battalgazi Belediye yetkilileri ve bu dalda uzmanlık vasfı bulunan kişilerle birlikte karşılıklı oturup medeni insanlar gibi devlet anlayışına yakışır düzeyde sorunu çözebileceğimize inanmaktayız. Mutlaka bu kişiler gelsinler konuşalım ve bu rahatsızlığı ortadan kaldıralım çağrısında bulunuyoruz. Belediye ve konuyla ilgili yetkililere açık açık sesleniyoruz. Bizler; Mamurek köylerinde taşocağının işletilmesini insan adına, çevre doğa adına, gelecek nesiller adına, mantık adına kesinlikle doğru bulmuyoruz. Ve tekrar tekrar söylüyoruz: Taş ocağını köylerimizde istemiyoruz.” açıklamasında bulundu.

 

Taş ocağına karşı yapılan eylem, basın açıklamasının ardından yapılan oturma tepkisiyle sona erdi.

 

sultankilic44@hotmail.com

167

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir