Paz. Eki 24th, 2021

                                      

            Malatya Valiliğinden iletilen basın açıklamasında:

          “ Malatya Valisi Doç. Dr. Ulvi Saran’ın,Malatya’nın kültürel dokusunun ve kimliğinin ortaya çıkarılması doğrultusunda başlattığı çalışmaların bir ayağı olarak Aşağışehir (Battalgazi) ilçesinde 18 Ağustos 2011 tarihinde Kırklar Mezarlığı olarak bilinen alanda başlatılan ve 14 Aralık tarihinde bu yılki çalışmaları sona eren mezarlık düzenlemesi… Ve Usta Şegirt Kümbeti’nin restorasyonu amaçlı temizlik kazılarının bu yılki çalışmalarında heyecan verici sonuçlara ulaşıldı.

            İl Özel İdaresi imkânlarıyla Prof. Dr. Halit Çal’ın bilimsel başkanlığında, Malatya KUDEB tarafından yapılan “Kırklar Mezarlığı alanı kazı çalışmalarıyla yeni bilgilerin ortaya çıkması sağlandı.

            Anadolu’da bulunan en eski, sayılı Türk – İslam dönemi mezarlıklarından birisi olan Kırklar Mezarlığı alanında gerçekleştirilen kazı çalışmalarında bilinen kayıtlardan daha eski dönemlere ait mezar taşlarına rastlandı.

Selçukludönemine ait Malatya’ya has lahit tipi mezar düzenlemesinin bulunduğu bilinen alanda; Selçuklu dönemi öncesi, Hicri 200 yılına ait (Miladi 815) yani 1196 yıllık ve Hicri 205 (Miladi 821) 1190 yıllık olan, Malatya’nın Abbasi Hâkimiyeti altında bulunduğu döneme tarihlenen mezar taşları, yapılan kazı çalışmaları sırasında ortaya çıkarıldı.

            Yaklaşık 4 ay boyunca sürdürülen kazı çalışmalarında değişik dönemlere ait İslam ve Türk –İslam dönemi mezar taşları ile dönemi yansıtan buluntulara rastlandı.

Malatya’nın, Emevilerdöneminden itibaren önemi bilinmekle birlikte ünlü İslam Komutanı Seyyid Battalgazi’nin Malatya’da doğup yaşamış olması… Özellikle Abbasiler döneminde Horasan’dan önemli miktarda Türk ve Ehl-i Beyt ailesinin yerleşmiş olduğu önemli bir merkez haline gelmiş olduğu düşünüldüğünde; 120 dönüm mezarlık alanı olan Kırklar Mezarlığı alanı içerisinde başta şehitlik kısmında ve Usta Şegirt Kümbeti’nde gelecek yıl da sürdürülmesi planlanan düzenleme – restorasyon çalışmaların yanı sıra kazı çalışmaları ile de bölge tarihi bakımından önemli sonuçların ortaya çıkması beklenmektedir. “ dendi.

 

 

Sultan KILIÇ    sultankkilic44@hotmail.com

 

 

          

  

357

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir