Çar. Eki 21st, 2020

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Sultan KILIÇ

 

Nurettin Soykan’ın dedeleri, Osmanlı- Rus savaşı sırasında Batum’dan Artvin- Şavşat’a, oradan da Malatya’nın Doğanşehir ilçesine bağlı Reşadiye köyüne göçmen olarak gelir.

Babası Musa Efendi ile anası Nazife Hanım, burada evlendiler. Kendilerine Malatya merkez Yenihamam Mahallesinde göçmen statüsünde tahsis edilen iki katlı ahşap konağa yerleştiler.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Nurettin Soykan, 1925 yılında burada doğdu. Babası sigara fabrikasında çalışırken Soykan Yıldız Teknik Okulu İnşaat Mühendisliğini bitirerek müteahhitliğe başladı.

1982 yılında Malatyaspor’un başkanı olduktan sonra Malatyaspor’u başarıdan başarıya koşturdu, birinci lige çıkardı, mağlubiyet yaşamayan takım olarak başarıya koşturdu. Bu nedenle Soykan “Efsane başkan” unvanıyla anıldı.

1984’te emekli olarak Adıyaman- Gölbaşı’daki Soykan Kömür İşletmesi’nin başına geçti.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Turgut Özal zamanında kendisine Yeni Zelanda’da İngiltere Kraliçesi 2. Elizabet tarafından kendisine “Yeni Zelanda Ankara Fahri Konsolosu” unvanı, üstün hizmet madalyası ve beratı verildi.

 

Sehtane-nurettin soykan

Oğlu Sezer 2007, eşi Sehtane (Şahende) 2008’de vefat eden Nurettin Soykan; 6 Mayıs 2009 tarihinde Ankara’da tedavi gördüğü İbn-i Sina Hastanesi’nde vefat etmiştir.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Soykan’ın cenazesi Malatya’ya getirilerek Malatya’nın Sancaktar Mezarlığından Şehir Mezarlığına naklettirdiği ana ve babasının mezarlarının yanına 8 Mayıs’ta defnedilmiştir.

 

 

sultankilic44@hotmail.com

517

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir