Paz. Eki 24th, 2021

 

BAŞKAN GÜRKAN: “ŞEHİRLERDE AİDİYET DUYGUSUNU OLUŞTURMAMIZ LAZIM”

 

Battalgazi Belediyesi ile Arslantepe Destekleme ve Geliştirme Derneği tarafından Malatya’da gerçekleştirilen  “Malatya’nın Mirası Arslantepe” adlı Teknik İstişare Çalıştayı, yapılan değerlendirme toplantısı ile sona erdi.

 Bir gün süren çalıştayda “Malatya’nın Mirası Arslantepe” projesi her yönüyle masaya yatırıldı. DoubleTree by Hilton Malatya’da gerçekleştirilen çalıştayın değerlendirme toplantısına Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürü Dr. Adnan Aslan, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, proje ortakları ve davetliler katıldı.

 Kültür ve Turizm Bakanlığı, Anadolu Efes ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) işbirliğinde yürütülen ‘Gelecek Turizmde- Sürdürülebilir Turizm Destek Fonu’  ikinci dönem projelerden biri olan “Malatya’nın Mirası Arslantepe” projesi ile ilgili değerlendirmede bulunan Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürü Dr. Adnan Aslan: “Son dönemde bakanlık olarak biz ülke genelinde yürüttüğümüz çalışmaları biraz daha değiştirdik. Hem daha önce iki bakanlık olmanın verdiği çalışma, hem yasaların verdiği, hem de çalışma temposuyla yatarımlar ayrı çalışırdı. Kültür varlıkları ayrı çalışırdı. Sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı birleşince,  2003 yılından itibaren biz de literatürümüze sadece turizm merkezli değil, kültür ve turizmi koruma ve gelişim kavramını da aldık. Türkiye’ye gelen turistlerin çoğu sadece otel ismini biliyor ve sadece Antalya’ya gidiyor. Sabahki oturumda sayın vekilimiz de söyledi. Durum, sadece ülkeye fazla turist gelmesi, gelir elde edilmesi değil, bunlar mutlaka amaçlar arasındadır; ama Türkiye bugün dünya turizm verilerine göre 6. sıraya geldiyse, 5. sırayı biz zorlamaya başladıysak, bunun altında gelecek dönemlerle ilgili altını doldurmamız, ülkemizin tanınırlığını, bilinirliğini ve sahip olduğu değerleri,  turistlere iyi anlatacak bir sistem oluşturma gerekliliğini hissettik. Onun için de kültürel değerlerimizin Türkiye’ye gelen herkesin ülke içindeki kültürel değerleri tanıması için çalışmalar yapmaya başladık.” dedi.

 

 

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’da, çalıştayın önemine dikkat çekerek, Arslantepe’nin evrensel tarih bakımında büyük öneme sahip olduğunu söyledi. Başkan Gürkan, geçmiş ile gelecek arasında köprü kurulması gerektiğini ifade ederek: “Geçmişle gelecek arasında bir köprü oluşturmamız gerekiyor diye düşünüyorum. Bizler de Anadolu medeniyetlerini gün yüzene çıkartma noktasında şimdiye kadar belki bigâne kalmış olabiliriz; ama bundan sonraki süreçte bu Anadolu’daki uygarlıkların, kültürlerin, gün yüzüne çıkarıp bunların toplumda katma değer yaratılması ve gelecek kuşaklara aktarılması noktasında gerekli çabayı göstermemiz lazım. Özelliklede şehirlerde aidiyet duygusunun oluşturulması, ‘benim şehrimdir ‘olgusunun oluşturulması, şehrin kültürel formasyonuyla mümkündür.  Yani kültürel biçimlenmeyi öne çıkarmadığımız için, kimliğini öne çıkartmadığımız için, hafızasını korumadığımız bir şehirde aidiyet duygusunu yaratma şansınız da yoktur. Şehirler insanlar gibidir. Eğer şehirler insanları barındıran ve onların sağlıklı yaşamasını temin eden mekânlarsa, o zaman bu mekânları insanların ihtiyaçlar hiyerarşisine göre düzenlememiz gerekir.” diye konuştu.

107

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir