Paz. Eki 24th, 2021

 

 

 

Battalgazi Belediyesi tarafından Malatya’nın kültürel, tarihsel geçmişini bugünlere taşıyan araştırmacı yazarlara plaket verildi. Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Malatya'nın değerlerini tanıtmak gerektiğini söyledi.

 

Battalgazi Belediyesi Meclis Salonu’nda düzenlenen törene, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, başkan yardımcıları, birim müdürleri ve davetliler katıldı. Programın açılışında konuşan Battalgazi Belediyesi Kültür Müşaviri Kemal Deniz,  Araştırmacı Yazar Celal Yalvaç,  Araştırmacı Yazar Mehmet Ali Cengiz,  Araştırmacı Yazar Mehmet Gülseren ve Şair Hasan Basri Tuncel ile merhum Yazar Hüseyin Çolak, Kul Vahap mahlasıyla bilinen merhum Şair Vahap Salt,  merhum Yazar Ahmet Şentürk isimlerinin Malatya’nın 7 çınarı olduğunu belirterek, bu çınarlardan 4’üne, hayatta iken hatırlayarak hizmetleri anısına teşekkür plaketi verildiğini söyledi.

 

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise, Malatya’daki 4 çınar için düzenlenen törenin önemli bir etkinlik olduğunu belirterek: " Malatya önemli bir merkez Malatya’yı biz tarif ederken Anadolu’yu anayurt yapan destan şehri diyoruz ve Anadolu’yu ana yurt yapan derken de bunun içi boş söz sloganik bir ifade de değildir. Neticede hakikaten 1071 den 400 yıla yakın önce Anadolu’nun fetih süreci hem kahramanlık destanları yaratan alplerle hem de alperenlerle Malatya ve Battalgazi sancağında başlamıştır. Dolayısıyla burada yetişen değerlerin kıymetini bilmek takdir etmek topluma anlatmak gelecek kuşaklara ve nesillere bu değerlerimizi öğretmek gibi bir sorumluluğumuz ve mecburiyetimiz var. Şairler toplumun konuşan dilidir diye tarif ederlerdi şairler tabii ki duygularını ve düşüncelerini toplumdaki yaşanan gerçekleri kısa ve özlü veciz sözlerle mazlum ifadeyle sunan kişiler olarak tarif ediyoruz hakikaten de baktığımız zamanda tarihimize vurgulayıcı gerek siyaset adamlarına gerek devlet adamlarına gerek edebiyat adamlarına hep ilham kaynağı olan hareket orijini yaratan şairlerin sözleri olmuştur işte bir yunus bir pir sultan abdal bir Karacaoğlan, Karacaoğlan’a bir gün çeşmede su istemiş. Bir kıza diyor ki bana bir su verir misin? Kız da git sen iç dediğinde Karacaoğlan:

“Beni kara diye yerme

Mevla’m yaratmış hor görme

Ela göze siyah sürme

Çekilir kara değil mi”

İllere konup göçerler

Lale sümbülü biçerler

Ağalar beyler içerler

Kahve de kara değil mi?”

 

diyerek ona çok güzel bir mazlum ifadeyle cevap vermiştir. Yunus’a sorduklarında:

 

“İlim ilim bilmektir

İlim kendini bilmektir

Sen kendini bilmezsen

 Bu nice okumaktır”

 

 Demiştir. Pir Sultan Abdal’a, şah isminin geçmediği şiir söyle denildiğinde:

 “Alınmış abdestim aldırırlarsa 

Kılınmış namazım kıldırırlarsa 

Sizde şah diyeni öldürürlerse 

Ben de bu yayladan Şah’a giderim”

 

diyerek onlara güzel mazlum ifadelerle sunumlarda bulunmuşlardır. Dolayısıyla şairlerimiz toplumumuzun konuşan dilidir, nefesimizdir. Bizler, tabi belediye olarak sadece hizmet belediyeciliği anlayışı içerisinde bir belediyecilik hizmetlerimizi yürütmüyoruz. Kültürel belediyeciliğimiz de aynı hizmet belediyeciliğiz gibi olamazsa olmazımızdır. Sosyal belediyecilik de aynı hizmet belediyeciliği gibi olmazsa olmazımızdır. Aksine bunlar çok önemlidir.” dedi. 

 

Törende “Malatya’nın 4 Çınarı” adı altında Celal Yalvaç,  Mehmet Ali Cengiz, Mehmet Gülseren ve Hasan Basri Tuncel’e Malatya’ya sundukları hizmetleri anısına teşekkür plaketleri verildi. 

 

Rahatsızlığı nedeniyle törene katılamayan Araştırmacı-Yazar Celal Yalvaç’ın plaketini torunu olan Yeni Malatya Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Levent Barış aldı.

 

Etkinlik, Malatyalı yazar ve araştırmacıların katılımı ile sohbet ve şiirlerin okunması ile devam etti.

121

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir