Çar. Eyl 22nd, 2021

                         

Sultan KILIÇ   

Malatya’da kış hazırlıkları kapsamında kadınlar hummalı şekilde çalışıyor. Hazır bulgur tüketmek istemeyen Malatyalılar, bulgurlarını eski usulle hazırlıyorlar.

Sonbahar ayı içerisinde Malatyalı kadınlar, kışın en çok tüketilen yiyecekleri arasında bulunan bulgur yapımına başlıyor. Tarladan kalkan ve ayıklanan buğdayları yıkanıp temizleniyor. Yıkanan buğdaylar, yaşken ya da kuruttuktan sonra don kazanı denen 5-6 kıratlık büyük kazanlara doldurulup üstü suyla bastırılıyor. Boş arsalarda kurulan ocaklarda, odun ateşinde kaynatılan buğdaylar, suyunu çekince hedik oluyor. Hedik denen pişmiş buğday, gelen geçene de ikram ediliyor. Malatyalıların sevdiği yiyeceklerden biridir hedik.

   Daha sonra hediği, yani kaynamış buğdaylar, çullara 3-4 santim kalınlığında serilerek kurutuluyor. Doğrudan kızgın güneşte kurutmak doğru bulunmuyor. Alacalı güneşte, ağaç altlarında, dam üstlerinde arada bir karıştırılarak kurutulan hedik, dam gölgelerinde seçiliyor. Sokak aralarında, kapı önlerinde, bahçelerde komşu kadınlar bir araya geliyor. Çulun üzerindeki sofra tahtasının üzerine yığılan, kaynatılıp kurutulmuş olan buğday, seçiliyor. İçerisindeki taş ve ot tohumları ayıklanıyor.

Bulguru seçilen kadın; akşamdan sarmasını, köftesini, böreğini hazırlamıştır. Bulgur seçme imecesine gelen komşulara çay eşliğinde ikram edilir bu nefis yemekler. Gelmişten, geçmişten konuşulur. Hatta dedikodular da bulgur seçerken koyulaştırılan sohbetler arasındadır.

Eskiden bulgur; mahallenin sokusunda dövülür, kepeğinden ayrılır, sonra da el taşı denen el değirmeninde öğütülürmüş. Sonraları ülkemizin bol su kaynakları üzerine kurulan su değirmenlerinde öğütülmüş. Sular kurutulunca elektrikle çalışan ve sayıları azalan elektrikli değirmenlerinde öğütür olmuşlar.

Malatya, ilçe ve köylerinde bir araya gelen komşular da kış hazırlıkları kapsamında buğday kaynatarak, kurutuyor. Anadolu’nun en büyük özelliklerinden birisi olan yardımlaşmanın ön plana çıktığı kışa hazırlıkta, yaşlı vatandaşların da buğday kaynatmalarına yardım ediliyor. Kadınlar arasındaki iş bölümü ise, görenlere parmak ısırtıyor.

 

sultankilic44@hotmail.com

571

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir