Cts. Eyl 25th, 2021

 

Sultan KILIÇ

 

Kemal Özalper, 13 Şubat 1931’de Malatya’nın Sivas Caddesi’nde 21 numaralı evde dünyaya gelir. Atatürk’ün Malatya’ya ilk geldiği günde doğduğundan adını “Kemal” koyarlar.

 

Dedesi Hacı Şakir Efendi Kars’tan geldiğinden aile “Karslılar” adıyla bilinmektedir. Kemal Özalper’in babası terzi Hüsnü Bey, annesi ev kadını olan Sakine Hanımdır. Kemal Özalper, Gazi İlkokulu’nu bitirir. Gerek resim ve matematik derslerindeki başarısı, gerekse sanata karşı olan aşırı merakı nedeniyle Malatya Erkek Sanat Okulu Tesviye Bölümüne girer. Okulda teknoloji ve malzeme derslerine büyük ilgi duyar. Evde, kurşun döküp hazırladığı uçak modelleri ve su kuvvetiyle çalışan çarklar yapmakla dikkatleri çeker.

1947-1948 ders yılı döneminde okulu bitirdikten sonra Ankara Teknik Öğretmen Okulu’na başlar. 1951-1952 ders yılı döneminde mezun olur. Çekilen kura sonucu Muş Orta Sanat Okulu Tesviye Atölyesine öğretmen olarak atanır. 27.9.1952 tarihinde askere alınır. Orada Donatım Yedek Subay Okulu’na başlar. Buradan Yd. Asteğmen olarak Karaman Ordu Deposu’nda görevlendirilir. 30.4.1954 tarihinde Yd.Teğmen olarak terhis edilip öğretmenlik görevine döner.

Daha sonra sırasıyla, Erzurum ve Elazığ Erkek Sanat Okulları’nda da görev yapan Kemal Özalper doğum yeri olan Malatya’ya, Erkek Sanat Okulu’na tayin edilir. 1963 yılında Kıbrıs/ Lefke Sanat Okulu’nda görev aldıktan kısa bir süre sonra 1963 olayları patlak verir. Kıt imkânlarla silah, mühimmat ve patlayıcı madde yapımında öncülük eder.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Yeni bir havan mermisinin denemesini yaparken merminin, havan namlusunun içerisinde patlaması sonucu, 18 Ağustos 1964 tarihinde şehit olur.

 

Cenazesi Kıbrıs’tan Malatya’ya getirilerek Kuyuönü Mezarlığındaki Askeri Şehitlikte toprağa verilir.

Kemal Özalper’in adı, Malatya’da iki okula ve bir mahalleye verilir.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Önce öğrencisi olduğu, sonra da öğretmen olarak görev yaptığı Malatya Erkek Sanat Okulu’na adı verilir. Okulun adı Malatya Şehit Kemal Özalper Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi olarak eğitim öğretime devam etmektedir.

gayret

 

Anısını yaşatmak amacıyla, mezun olduğu Ankara Yüksek Teknik Öğretmen Okulu’nun bahçesine bir büstü konulur.

Kanının toprağa karıştığı Lefke’de ise bir cadde ile parmaklık demirlerinin bizzat kendisi tarafından yapıldığı şehitliğe, “Kemal Özalper Şehitliği” adı verilir.

 

Malatyalı Öğretmen Kemal Özalper, otuz üç yaşında şehit düştüğünde dört çocuk babasıdır. Çocuklarından üçü, baba mesleğini seçerek öğretmen olur; biri de sanayici işadamı olmayı tercih eder.

 

OĞUL FATİH, BABA TOPRAĞINA GETİRİLİR

 

1959 doğumlu sanayici işadamı oğul Fatih Özalper, yaşadığı Marmaris’te kalp krizi sonucu 22. 07. 2014’te hayata veda eder.

Babası Asteğmen Öğretmen Kemal Özalper, 1964’te Kıbrıs’ta şehit düştüğünde Fatih Özalper beş yaşındadır. Özalper kardeşler, Fatih’i Marmaris’ten ata toprağı Malatya’ya getirerek Şehir Mezarlığında toprağa verirler. Kuyuönü Mezarlığına kapasitesi dolduğundan dolayı 30 yıldır cenaze defnedilmemektedir.

Babası Kemal Özalper, Kuyuönü Mezarlığı Şehitliğinde, oğlu Fatih de Malatya Şehir Mezarlığında ebedi uykularındadır…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

sultankilic44@hotmail.com

1577

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir