Paz. Eki 24th, 2021

DSCF1990

 

Sultan KILIÇ

 

SARI KURDELEM, EYVANINI DA YIKIYORLAR

MALATYALI ÜNLÜ BESTECİ FAHRİ KAYAHAN’IN TARİHİ KONAĞI, BELEDİYECE YIKILIYOR

 

Sarı kurdelem sarı

Dağlara saldım yâri

Dağlar kurbanın olam

Tez gönder nazlı yâri

 fahri

Malatya’nın Ferhadiye Mahallesi Hamikoğlu Sokağındaki 53 numaralı küçük konak… İki katlı, şahnişinli, eyvanlı, bahçeli, avlulu küçük, kerpiç konak… Konak küçük; ama avlusunda, eyvanında, kerpiç duvarlarında sesi soluğu gezinen besteci büyük.

 

Fahri ile Fahriye’nin aşkları büyük. Hüzünle, acıyla, ölümle sonlanmayan Fahri ile Fahriye’nin aşkları… Fahri Kayahan’ın ilginç yaşamı… Tamburunun nağmeleri, dillerden düşmeyen besteleri ünlü.

DSCF1996

Sarı Kurdele şarkısıyla tanınan büyük besteci Malatyalı Fahri Kayahan’ın evinden söz ediyoruz. Malatya Belediyesi’nin metruk evleri yıkma kararından payını alanlardan biri de Fahri Kayahan’ın, Hamikoğulları’nın güzel kızı Fahriye ile evlenerek yaşadıkları Hamikoğlu konağıdır. Yıkım ekibi girmiş, başlamış çatıdan yıkmaya. Duvarlar, taban, tavan her yan yara bere içinde.

 

Hani tarihimize, geleneğimize, kültürümüze değer veriyorduk? Nerede kültürel değerlere verdiğiniz önem?

 DSCF1998

Ferhadiye Mahallesi Muhtarı Adnan Çit’ten bilgi alıyorum. Fahri Kayahan’ın evi önceden boşaltılmış. Bitişik 51 numaralı konağın arkasındaki konakta da Metin Yekeler Hoca yaşamış. Geçen hafta binada oturanlar çıkarılmış. Binanın içindeki Metin Yekeler’in yaptığı yağlı boya tablolar, çocukları tarafından götürülmüş. 51 numaralı konakta oturan kiracı, çıkmamakta direniyor.

 

Çevredeki insanlar, kültürel değerlerimize sahip çıkıyormuş gibi yapanlara sitem ediyorlar. Bu iki konak, varislerinden satın alınabilirdi. Restore edilerek “Fahri Kayahan Kültür Merkezi” yapılabilirdi. Bu merkezde hem Fahri Kayahan’ın adı ve eserleri yaşatılırdı hem de gençlerimizin güzel uğraşlara ulaşması sağlanırdı, diyorlar.

DSCF2007

Sarı Kurdelem’in Fahri Kayahan’ı; sevdanın, sesinin, sazının yankılandığı, Sarı Kurdelem’le inleyen konağın, eyvanın da yıkılıyor. Malatyalılar, sanatçılarına değer verenler, kadir kıymet bilenler, geçmişine sahip çıkanlar neredesiniz?

DSCF2012

 

(9 Eylül 2011)

 

sultankilic44@hotmail.com

299

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir