Çar. Eyl 22nd, 2021

 

Sultan KILIÇ

 

Hayvanların yazı yabanda yaylımda olması önemlidir. Eyle ahırda mapıs dutulan, öğüne de yem deye pevlüke yemleri dökülen hayvanların südüne süt mü derim ben. Geç onnarı, anam bacım geç. İnek, goyun, geçi dere depe gezmeli, temiz havada seğirtmeli, gıpraşmalı… Her çeşit otu, gendi arayıp bulmalı ki onun südü de süt ola.

Yalımdaki hayvanın südünden mayaladığınız yoğurtların gaymağını iki barmah derinlikden sıyırarah bir gaba goyun. Birgaç guşgana yoğurdun gaymağını, gine birgaç hafdada birikdirebülürsüğüz. Şindi buzdolabı var, derin dondurucu var; işiğiz goley çağam.

Hah, bu yoğurduynan drince sıyırarah birikdirdiğiniz gaymahları, böyükçe bir vidona goyun. Deri tuluh ya da teneke yayıh olsa eyi olur; emme onnar da yoh artıh. Yayıhların, iplerinen asıldığı üç ayahlı çatmalar da yoh artıh. Neydek, biz de vidonunan yayacaah gurban.

Bi kere en öğce saçığızı başığızı örtün, gıllarığız yağa yoğurda dökülmeye. Oyalı yazmanıznan saçığızı leçek edin hele, ondan soğna başlan işe. Vidona goyduğunuz gaymahlı yoğurdun üsdüne bir litre gader de soğuh su goyun. Üç litre gaymahlı yoğurda bir litre su yeter. Vidonun ağzını sıhıca gapadın, ileri geri çarpa çarpa yayın. Birgaç saat beyle çarpa çarpa yayacahsığız, arada diynenerek.

Vidonun dışından da yağ topahları görünür; gapağını açıp bahdığınızda da yüzünne birikmiş yağ topahları görebülürsüğüz. Topahlar oluşmuysa, ince yağda diretip sizi çoh yoruysa vidondaki yoğurda bir tas isicah su dökün. Birgaç dakka daha çalhalan, yağların topahlandığını göreceksiğiz. Bu da önemli bir püf nohdası çağalarım.

Bezden, laylon gumaşdan, mermerşah denen bezden ya da hasa bezinden dikdiğiniz süzeğin kenarlarını, guşgananın ağzına geçirerek guşganaya yerleşdirin. Vidondakı yayılmış yoğurdu, guşganaya yerleşdirdiğiniz süzeğe ahdarın, süzün. Alta geçen gatığı; yani ayranı bir gaba göyüp buzdolabına galdırın, bulgur pilovunun yanında içersiğiz.

Süzekdeki tereyağını soğuh suda beş altı kere yuyarah güççük gaymah parçalarından arındırın. Tereyağını dussuz yeyecekseğiz dussuz goyun buzdolabına. Yoh, duzlayacağım derseğiz de iri duznan duzlan. Un gibi duznan duzlaman gurban.

Duzlu tereyağıynan gaygana yaparsığız mis gibi gohar. Duzlu tereyağıynan ekşili sac ekmeği yağlarsağız da çoh datlı yersiğiz. Haydın yarasın çağalarıma.

sultankilic44@hotmail.com

178

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir